Nowe nawierzchnie, nowa mała architektura: ławki, kosze, oświetlenie, dużo stojaków na rowery; mnóstwo zieleni i między tym wszystkim ludzie. Tak przez najbliższych kilka lat będzie zmieniało się centrum Jarocina – czyli obszar osiedla Stare Miasto i ulice sąsiednich osiedli.
Kilkuletni plan rewitalizacji i zmian w przestrzeni Starego Miasta będzie realizowany wspólnie przez Gminę Jarocin, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i Zakład Usług Komunalnych. Jednak niezbędne będzie także zaangażowanie Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej, firmy ciepłowniczej Veolia oraz właścicieli innych sieci.
PWiK pozyskał olbrzymie dofinansowanie dla tej inwestycji z Unii Europejskiej. Spółka ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie szczegółowych projektów i wymianę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na obszarze centrum miasta. Po tym przyjdzie czas na odtwarzanie nawierzchni ulic. – Chcemy, aby to było wykonane już w nowym standardzie. Na Starym Mieście zamierzamy uporządkować miejsca postojowe dla samochodów, stworzyć znacznie więcej przestrzeni dla rowerzystów i rowerów, ale głównym celem jest uczynienie ze starówki miejsca przyjaznego dla pieszych – całych rodzin, chcących spędzać tu czas, odpoczywać, bawić się, uczestniczyć w życiu kulturalnym – zapowiada burmistrz Adam Pawlicki. Stąd w koncepcji nowej przestrzeni tyle ławek, kwiatów, drzew, krzewów. – Korzystamy z dobrych wzorców, obserwacji, wiedzy i doświadczeń bardzo młodych projektantów z Jarocina, laureatów konkursu na najlepsze prace inżynierskie i magisterskie związane z Ziemią Jarocińską – zdradza burmistrz.
To, jak wkrótce będzie wyglądało centrum miasta, projektują dla jarocińscy architekci. Architekt Marcelina Pilarczyk obecnie pracuje w pracowni architektonicznej w Wiedniu, jednak bardzo jej zależy na tym, aby wygląd Jarocina zmienił się właściwie. Architekt krajobrazu Piotr Kociński praktykował w Hamburgu, a od niedawna pracuje dla Jarocina. – Oboje pokazują nam, jak możemy na nowo urządzić Stare Miasto. Bardzo mi się to podoba – przyznaje Adam Pawlicki.
Marcelina Pilarczyk uczestniczyła też w zaprojektowaniu biblioteki w kamienicy na jarocińskim rynku. Wspólnie z Piotrem Kocińskim obecnie tworzą koncepcję połączenia starówki z Parkiem Radolińskich, które podzielone zostały wybudowaną 40 lat temu tzw. obwodnicą Jarocina (ul. Poznańska – Wojska Polskiego). – Odnowiony rynek i zrewitalizowany park powinny stanowić jeden, tętniący życiem organizm i tak się niedługo stanie – zapowiada burmistrz.