Stacja w Stefanowie gotowa

14 grudnia odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowej Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie. Dzięki zastosowaniu w obiekcie technologii zmiękczania wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dostarcza mieszkańcom wodę nowej, lepszej jakości. Budowa SUW w Stefanowie kosztowała ponad 9,2 mln zł. To pierwszy kontrakt zrealizowany w ramach większego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, na który PWiK pozyskał na ten cel 128 mln złotych unijnego dofinansowania.

W Stefanowie, w miejscu starej stacji uzdatniania wody, wybudowany został nowy obiekt. – PWIK jest w trakcie realizacji ogromnego projektu wartego 250 mln zł. Stefanów, zrealizowany jako pierwszy, kosztował 9,2 mln zł. Do 250 mln sporo jeszcze zostało, ale nie boimy się wyzwań i jestem przekonany, że pozostałe przedsięwzięcia zostaną zrealizowane z podobnym sukcesem – powiedział podczas uroczystości burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie formalnie zainicjowana została 4 sierpnia 2017 r. Tego dnia podpisana została umowa na wykonanie inwestycji. Zadanie zrealizowało konsorcjum 4 firm, których liderem była jarocińska firma HYDRO-MARKO Sp. z o.o. Sp. k. Jej partnerami podczas realizacji zadania byli: PTHU Hydro-Marko Maria Pluta w Jarocinie, PRD „Drobud” S.A. w Jarocinie oraz KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o. z Warszawy.

Budowa SUW w Stefanowie to pierwsze zadanie zrealizowane w ramach większego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Na jego wykonanie PWiK pozyskał 128 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. – Przede wszystkim chciałbym podziękować zespołowi, który przygotował bardzo dobry projekt, zauważony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki wielomilionowej dotacji i wsparciu finansowemu Gminy Jarocin nasz plan poprawy jakości wody jest konsekwentnie realizowany – podkreśla Remigiusz Nowojewski, prezes zarządu PWiK Jarocin.

Zastosowana w nowym obiekcie technologia zmiękczania wody zapewnia produkcję wody wysokiej jakości. Jest ona oparta na procesie wymiany jonowej, który odbywa się w kolumnach filtracyjnych wypełnionych specjalnymi żywicami jonowymiennymi. Żywice zatrzymują jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. Dzięki temu do mieszkańców dostarczana jest woda o twardości 350 mgCaCO3/litr. – Jest to dobra twardość wody dla gospodarstw domowych, przy której woda zachowuje właściwy skład mineralny oraz parametry smakowe. Jednocześnie zapewnia najwyższe parametry użytkowe, czyli przede wszystkim eliminację osadów z kamienia. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie detergentów, środków czystości, środków higienicznych, wody czy krótszy czas sprzątania – tłumaczy Elżbieta Kostka wiceprezes zarządu PWiK i kierownik Jednostki Realizującej Projekt. Nowa stacja w Stefanowie jest także energooszczędna i w pełni zautomatyzowana. – Woda jest tu dezynfekowana bakteriologicznie za pomocą lampy UV, dzięki czemu ograniczymy dezynfekcję chemiczną do minimum – podkreśla Elżbieta Kostka. Zastosowane rozwiązania technologiczne gwarantują stabilność pracy instalacji, a co za tym idzie – ciągłości dostaw wody do mieszkańców.