Archiwum Aktualności (2018)

 

PRZEJDŹ DO: AKTUALNOŚCI | ARCHIWUM: 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016

 
2018-12-17 | Stacja w Stefanowie gotowa
 

14 grudnia odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowej Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie. Dzięki zastosowaniu w obiekcie technologii zmiękczania wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dostarcza mieszkańcom wodę nowej, lepszej jakości. Budowa SUW w Stefanowie kosztowała ponad 9,2 mln zł. To pierwszy kontrakt zrealizowany w ramach większego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, na który PWiK pozyskał na ten cel 128 mln złotych unijnego dofinansowania.

W Stefanowie, w miejscu starej stacji uzdatniania wody, wybudowany został nowy obiekt. – PWIK jest w trakcie realizacji ogromnego projektu wartego 250 mln zł. Stefanów, zrealizowany jako pierwszy, kosztował 9,2 mln zł. Do 250 mln sporo jeszcze zostało, ale nie boimy się wyzwań i jestem przekonany, że pozostałe przedsięwzięcia zostaną zrealizowane z podobnym sukcesem – powiedział podczas uroczystości burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie formalnie zainicjowana została 4 sierpnia 2017 r. Tego dnia podpisana została umowa na wykonanie inwestycji. Zadanie zrealizowało konsorcjum 4 firm, których liderem była jarocińska firma HYDRO-MARKO Sp. z o.o. Sp. k. Jej partnerami podczas realizacji zadania byli: PTHU Hydro-Marko Maria Pluta w Jarocinie, PRD „Drobud” S.A. w Jarocinie oraz KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o. z Warszawy.

Budowa SUW w Stefanowie to pierwsze zadanie zrealizowane w ramach większego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Na jego wykonanie PWiK pozyskał 128 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. – Przede wszystkim chciałbym podziękować zespołowi, który przygotował bardzo dobry projekt, zauważony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki wielomilionowej dotacji i wsparciu finansowemu Gminy Jarocin nasz plan poprawy jakości wody jest konsekwentnie realizowany – podkreśla Remigiusz Nowojewski, prezes zarządu PWiK Jarocin.

Zastosowana w nowym obiekcie technologia zmiękczania wody zapewnia produkcję wody wysokiej jakości. Jest ona oparta na procesie wymiany jonowej, który odbywa się w kolumnach filtracyjnych wypełnionych specjalnymi żywicami jonowymiennymi. Żywice zatrzymują jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. Dzięki temu do mieszkańców dostarczana jest woda o twardości 350 mgCaCO3/litr. – Jest to dobra twardość wody dla gospodarstw domowych, przy której woda zachowuje właściwy skład mineralny oraz parametry smakowe. Jednocześnie zapewnia najwyższe parametry użytkowe, czyli przede wszystkim eliminację osadów z kamienia. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie detergentów, środków czystości, środków higienicznych, wody czy krótszy czas sprzątania – tłumaczy Elżbieta Kostka wiceprezes zarządu PWiK i kierownik Jednostki Realizującej Projekt. Nowa stacja w Stefanowie jest także energooszczędna i w pełni zautomatyzowana. – Woda jest tu dezynfekowana bakteriologicznie za pomocą lampy UV, dzięki czemu ograniczymy dezynfekcję chemiczną do minimum – podkreśla Elżbieta Kostka. Zastosowane rozwiązania technologiczne gwarantują stabilność pracy instalacji, a co za tym idzie – ciągłości dostaw wody do mieszkańców.

 


 

2018-12-11 | Kolejna nowoczesna stacja w gminie Jarocin
 

Jarocińska spółka Hydro – Marko będzie wykonawcą modernizacji i rozbudowy stacji uzdatniania wody w Potarzycy. Fakt ten przypieczętowano podpisaniem umowy pomiędzy wykonawcą a inwestorem, którym jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Zgodnie z nią, nowoczesna, w pełni zautomatyzowana stacja ma być gotowa w pierwszej połowie przyszłego roku.

Naszym celem jest dostosowanie wydajności technologicznej stacji do wzrastającego zapotrzebowania na wodę dla celów socjalno – bytowych i przeciwpożarowych – informuje Remigiusz Nowojewski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. – Zależy nam na stałym zapewnieniu mieszkańcom bardzo dobrej jakości wody pitnej – dodaje, argumentując potrzebę wykonania inwestycji.

SUW w Potarzycy będzie trzecią, po Jarocinie i Stefanowie, w pełni zautomatyzowaną stacją. W ramach inwestycji zmodernizowany i rozbudowany zostanie system uzdatniania wody na bazie trzech studni głębinowych. Przebudowie poddane zostaną także obiekty towarzyszące i rurociągi pomiędzy obiektami. Jednocześnie zmodernizowany zostanie system uzdatniania wewnątrz budynku. Przedsięwzięcie obejmuje także wymianę na nowe urządzeń technologicznych z wyposażeniem obiektu w niezbędne zestawy pomp i instalację dezynfekującą. By zapewnić ciągłość dostaw wody, w razie braku prądu, obiekt zostanie wyposażony w agregat prądotwórczy. W ramach realizacji zadania przewidziano także wykonanie nowych dróg wewnętrznych i oświetlenie terenu stacji. Inwestycja będzie kosztowała blisko 5 mln zł. Na zrealizowanie zadania wykonawca – jarocińska spółka Hydro – Marko ma czas do 30 marca 2019 roku. Kolejny miesiąc zaplanowany został na rozruchy technologiczne stacji.

 


 

 
2018-10-31 | Stare Miasto na nowo
 

Nowe nawierzchnie, nowa mała architektura: ławki, kosze, oświetlenie, dużo stojaków na rowery; mnóstwo zieleni i między tym wszystkim ludzie. Tak przez najbliższych kilka lat będzie zmieniało się centrum Jarocina – czyli obszar osiedla Stare Miasto i ulice sąsiednich osiedli.

Kilkuletni plan rewitalizacji i zmian w przestrzeni Starego Miasta będzie realizowany wspólnie przez Gminę Jarocin, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i Zakład Usług Komunalnych. Jednak niezbędne będzie także zaangażowanie Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej, firmy ciepłowniczej Veolia oraz właścicieli innych sieci.

PWiK pozyskał olbrzymie dofinansowanie dla tej inwestycji z Unii Europejskiej. Spółka ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie szczegółowych projektów i wymianę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na obszarze centrum miasta. Po tym przyjdzie czas na odtwarzanie nawierzchni ulic. – Chcemy, aby to było wykonane już w nowym standardzie. Na Starym Mieście zamierzamy uporządkować miejsca postojowe dla samochodów, stworzyć znacznie więcej przestrzeni dla rowerzystów i rowerów, ale głównym celem jest uczynienie ze starówki miejsca przyjaznego dla pieszych – całych rodzin, chcących spędzać tu czas, odpoczywać, bawić się, uczestniczyć w życiu kulturalnym – zapowiada burmistrz Adam Pawlicki. Stąd w koncepcji nowej przestrzeni tyle ławek, kwiatów, drzew, krzewów. – Korzystamy z dobrych wzorców, obserwacji, wiedzy i doświadczeń bardzo młodych projektantów z Jarocina, laureatów konkursu na najlepsze prace inżynierskie i magisterskie związane z Ziemią Jarocińską – zdradza burmistrz.

To, jak wkrótce będzie wyglądało centrum miasta, projektują dla jarocińscy architekci. Architekt Marcelina Pilarczyk obecnie pracuje w pracowni architektonicznej w Wiedniu, jednak bardzo jej zależy na tym, aby wygląd Jarocina zmienił się właściwie. Architekt krajobrazu Piotr Kociński praktykował w Hamburgu, a od niedawna pracuje dla Jarocina. – Oboje pokazują nam, jak możemy na nowo urządzić Stare Miasto. Bardzo mi się to podoba – przyznaje Adam Pawlicki.

Marcelina Pilarczyk uczestniczyła też w zaprojektowaniu biblioteki w kamienicy na jarocińskim rynku. Wspólnie z Piotrem Kocińskim obecnie tworzą koncepcję połączenia starówki z Parkiem Radolińskich, które podzielone zostały wybudowaną 40 lat temu tzw. obwodnicą Jarocina (ul. Poznańska – Wojska Polskiego). – Odnowiony rynek i zrewitalizowany park powinny stanowić jeden, tętniący życiem organizm i tak się niedługo stanie – zapowiada burmistrz.

 


 

 
2018-09-21 | Ostatni piknik rodzinny za nami
 

Piękna pogoda towarzyszyła ostatniemu piknikowi rodzinnemu zorganizowanemu przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. W minioną niedzielę promocyjno-informacyjne popołudnie spędziliśmy na os. Kopernika w Jarocinie. Miejsce to nieprzypadkowe, ponieważ właśnie tu realizowane jest jedno z kilku zadań w ramach potężnego przedsięwzięcia, którego wartość to ponad ćwierć miliard złotych.

Na osiedlu Kopernika trwa przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej na os. Kopernika w Jarocinie. W ramach inwestycji rozdzielona zostanie stara, ogólnospławna kanalizacja na kanalizację sanitarną i deszczową. Modernizacji ulegnie także sieć wodociągowa. Łącznie zmodernizowanych zostanie ok. 12 km wszystkich sieci. Kolejne 4 km stanowić będą przyłącza. Równolegle wymieniony zostanie także gazociąg. Infrastruktura podziemna przykryta zostanie nową nawierzchnią drogową. Osiedle zyska nie tylko na nowoczesnej kanalizacji i drogach, ale wzbogaci się o parkingi, zieleń, nowe oświetlenie. Wykonawca ma 15 miesięcy na wykonanie prac od momentu podpisania umowy, czyli od maja 2018 roku.

Podczas festynu najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych uczestników wydarzenia. Dzieci wzięły udział w zabawach i animacjach, skakały na dmuchańcach, zobaczyły pokaz magika oraz pozowały do zdjęć z Myszką Miki. Na stoisku PWiK-u, poza informacjami o realizacji projektu, można było wziąć udział w konkursach z nagrodami. Ciekawy sprawdzian z ekologii przygotowała także druga gminna spółka – Zakład Gospodarki Odpadami. Zorganizowany został też inwestycyjny przejazd autokarowy do Cielczy i Stefanowa, gdzie realizowane są kolejne inwestycje w ramach historycznego projektu.

Od czerwca nasze przedsiębiorstwo promowało realizację projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin” podczas spotkań z mieszkańcami. W różnych miejscowościach gminy odbyło się 13 pikników rodzinnych. – Mamy nadzieję, że edukacja poprzez zabawę pozwoliła na ciekawe zaprezentowanie przedsięwzięć, które realizujemy w ramach największego w historii Gminy Jarocin proekologicznego projektu. Dzięki dotacji unijnej w wysokości 128 mln zł na terenie Gminy Jarocin zrealizowane zostaną inwestycje warte ćwierć miliarda zł – podkreśla wiceprezes PWiK-u, Elżbieta Kostka.

Stałym punktem cyklu pikników rodzinnych były autokarowe przejazdy do Stefanowa i Cielczy. To lokalizacje, w których realizowane są zadania (dwa z sześciu) w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. Przypominamy, że w Stefanowie budowana jest stacja uzdatniania wody. Z kolei w Cielczy, na bazie istniejącej oczyszczalni ścieków, po modernizacji i rozbudowie, powstanie jedna z najnowocześniejszych w Europie stacji odzysku surowców. To tutaj, z osadów pościekowych, odzyskiwane będą nawozy oraz biogaz, który będzie wykorzystywany przez spółkę wodociągową do zmniejszenia bieżących kosztów działalności przedsiębiorstwa. Hermetyzacja budowli oczyszczalni, która jest jednym z elementów modernizacji, pomoże w wyeliminowaniu problemu uciążliwych zapachów, na które narzekali do tej pory mieszkańcy.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 


 

 
2018-09-14 | Piknik na osiedlu Kopernika
 

W niedzielę, 16 września na boisku przy osiedlu Kopernika w Jarocinie odbędzie się piknik rodzinny. To już nasze ostatnie promocyjno-informacyjne spotkanie z mieszkańcami gminy w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”.

Podczas wydarzenia będziemy informowali o realizowanej przez nasze przedsiębiorstwo, największej w historii gminy Jarocin, inwestycji. Chętni będą mogli pojechać do Stefanowa i Cielczy, gdzie pracownicy naszej spółki przedstawią założenia i efekty projektu. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Oprócz udziału w animacjach, konkursach i zabawach, dzieci będą mogły poskakać na dmuchańcach. Zabawa potrawa od godz. 15:00 do 19:00.

Od czerwca promowaliśmy realizację projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin” podczas spotkań z mieszkańcami. Do tej pory odbyło się 12 pikników rodzinnych. Festyn na os. Kopernika jest 13 i ostatnim takim przedsięwzięciem. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Zobacz plakat.

 


 

 
2018-09-11 | Ekologia z rockiem i półmaratonem
 

Przedostatni festyn zrealizowany w ramach cyklu imprez promujących projekt „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin” gościł w minioną niedzielę na terenie przestronnych obiektów Jarocin Sport. Było ekologicznie, ale też sportowo i rockowo, bo obok „pewikowskiego” festynu odbywał się tu półmaraton RockRun zakończony koncertem Sebastiana Riedla i zespołu Cree.

Jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, od blisko trzech miesięcy, na uczestników festynów PWiK-u, w każdym tygodniu czeka wiele atrakcji. Darmowe animacje dla dzieci, szaleństwa na dmuchanych zamkach, występy magika i szczudlarza – to tylko niektóre z nich, bo jak się okazało, tym razem śmiałkowie mogli spróbować też np. lotu balonem na uwięzi. Chętnych do podziwiania panoramy Jarocina było wielu.

W trakcie niedzielnego festynu, na stoisku PWiK-u można było uzyskać wszelkie informacje na temat inwestycji realizowanych przez spółkę oraz dowiedzieć się więcej o bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Na dzieci, które odpowiedziały prawidłowo na pytania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej czekały atrakcyjne nagrody.

Tradycyjnie już autokar Jarocińskich Linii Autobusowych zawiózł chętnych mieszkańców i gości festynu do Cielczy, a potem do Stefanowa, gdzie realizowane są dwie, z pięciu, inwestycji wykonywanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”. W Cielczy budowana jest jedna z najnowocześniejszych w Europie stacji odzysku surowców, w której z osadów pościekowych wytwarzany będzie nawóz i biogaz. Na ukończeniu są prace w Stefanowie. Tam rozbudowywana jest stacja uzdatniania wody, która poprawi jakość wody jeszcze w tym roku.

Podczas objazdu można było dowiedzieć się także jaki jest stan zaawansowania prac przy realizacji pozostałych inwestycji projektowych. PWiK przebudowuje najstarszy kanał przesyłowy w Jarocinie oraz rozdziela kanalizację ogólnospławną na deszczową i sanitarną na Osiedlu Kopernika, a już wkrótce także w Śródmieściu Jarocina. Przebudowa sieci obejmuje także odbudowę dróg i chodników oraz zieleni w mieście, co podnosi wartość tych inwestycji.

Inwestycje zyskały uznanie fachowców i zostały dofinansowane unijną dotacją w wysokości 128 mln zł. Przy realizacji wszystkich zadań projektowych, w gminie Jarocin zainwestowane zostanie ponad 250 mln zł. To ogromy sukces, tym większy, że rozmach inwestycji, które zdecydowanie poprawią standard życia mieszkańców, nie wiąże się dla mieszkańców ze wzrostem dla nich opłat za wodę i ścieki.

Kolejny, a zarazem ostatni z cyklu pikników projektowych odbędzie się na Osiedlu Kopernika w Jarocinie. Tam rozpoczęła się już realizacja przebudowy sieci kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną. Poza walorami ekologicznymi, inwestycja przyniesie znaczne oszczędności wynikające z utrzymania sieci.

 


 

 
2018-09-11 | Piknikowa sobota w Mieszkowie
 

Dmuchańce, bańki mydlane, animacje czy spotkanie z Myszką Miki to tylko część z atrakcji, które czekały na uczestników pikniku rodzinnego w Mieszkowie. Jednak w sobotnie popołudnie przyjemne połączone zostało z pożytecznym, gdyż dobrej zabawie towarzyszyła solidna dawka informacji o projekcie „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”.

Uczestnicy pikniku poznali założenia i planowane efekty realizacji największej inwestycji w historii gminy Jarocin. W ochronę środowiska Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zainwestuje ponad 255 mln zł. W ramach przedsięwzięcia zrealizowanych zostanie kilka zadań, z których największe to budowa stacji odzysku surowców na bazie oczyszczalni ścieków w Cielczy. Po wykonanej modernizacji to właśnie tam produkowany będzie nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Obiekty w Cielczy zostaną zhermetyzowane, co ograniczy uciążliwe zapachy i emisję gazów cieplarnianych. Więcej o tym zadaniu dowiedzieli się uczestnicy wycieczki zorganizowanej w ramach pikniku. Chętni pojechali właśnie do Cielczy oraz do Stefanowa, gdzie powstaje stacja uzdatniania wody. Z kolei w samym Mieszkowie mieszkańcy chętnie odwiedzali specjalnie przygotowane stoisko, gdzie o wszystkich, trawiących bądź zaplanowanych, pracach informowali pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie.

Na „PWiK-owskim” festynie ekologię promowała także druga jarocińska spółka – Zakład Gospodarki Odpadami. Organizowane na stoisku zakładu konkursy, promujące zasady prawidłowej segregacji odpadów, cieszyły się równie dużym zainteresowaniem. Promocyjno-informacyjnemu piknikowi towarzyszyło wiele atrakcji, głównie dla najmłodszych.

Piknik rodzinny w Mieszkowie został zorganizowany w ramach realizacji projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Przedsięwzięcie obejmuje realizację 5 zadań o łącznej wartości ponad 255 mln zł. Połowę tej kwoty – 128 mln zł Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie pozyskało z funduszy unijnych.

 


 

 
2018-09-07 | Piknikowo i rockowo
 

W najbliższy weekend zapraszamy na Pikniki Rodzinne, organizowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie w ramach realizacji projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”. W sobotę będziemy się bawić w Mieszkowie, a w niedzielę w Jarocinie.

Impreza w Mieszkowie odbędzie się przy sali wiejskiej, a w Jarocinie na parkingu przy Aquaparku. Zabawa potrwa od godz. 15:00 do 19:00. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w rywalizacjach sportowych, zabawach z chustą animacyjną, balonami. Piknik w Jarocinie jest częścią corocznej imprezy biegowej „RockRun”. Dodatkową atrakcją będzie wzniesienia się balonem na wysokość 30 metrów nad ziemię, by zobaczyć panoramę Jarocina. Wydarzenie zakończy koncert Sebastiana Riedla z zespołem Cree.

Festyny w Mieszkowie i Jarocinie kolejnymi piknikami rodzinnymi, promującymi realizację projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Przypomnijmy, że PWiK pozyskał w ubiegłym roku 128 mln zł dotacji unijnej, a łączny koszt realizacji wszystkich sześciu zadań projektowych opiewa na kwotę ćwierć miliarda złotych. Jedną z atrakcji pikników jest autokarowy objazd inwestycji realizowanych przez spółkę w ramach projektu. Autokar pojedzie m.in. do Stefanowa, gdzie budowana jest stacja uzdatnia wody. Chętni będą mogli ocenić stan zaawansowania prac, które mają być zakończone jeszcze w tym roku. Największym zadaniem projektowym będzie jednak rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy. Powstanie tam nowoczesna stacja odzysku surowców, jedna z kilku takich na świecie.

Zobacz plakaty: Mieszków | Jarocin.

 


 

 
2018-09-06 | Piknikowo w Wilkowyi
 

W minioną niedzielę podczas pikniku rodzinnego PWiK-u w Wilkowyi nie brakowało atrakcji dla dzieci i dla dorosłych. Stałym elementem festynu jest objazd inwestycji realizowanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin” i quizy z nagrodami.

Piknik rodzinny w Wilkowyi był dziesiątym z kolei organizowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie, w ramach realizacji projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. Na placu przy sali wiejskiej czekało sporo atrakcji nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Zabawy sportowe, z chustą animacyjną, wspólne tańce, balonowe zoo oraz darmowe zamki dmuchane to tylko niektóre z nich.

W namiocie spółki PWiK można było wziąć udział w quizach z nagrodami.

Stałym elementem festynu jest objazd inwestycji realizowanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie Gminy Jarocin”. Chętni udali się na teren oczyszczalni ścieków do Cielczy, gdzie powstaje jedna z najnowocześniejszych w Europie stacja odzysku surowców. Drugim punktem wycieczki była budowana w Stefanowie stacja uzdatniania wody.

Na zakończenie pikniku zagrał zespół „Two Boys”.

 


 

 
2018-09-04 | Festyn z wiatrakiem w tle
 

Kolejny festyn rodzinny PWiK-u realizowany w ramach promocji projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin” zawiódł nas do Łuszczanowa. Impreza odbyła się na terenie miejscowej szkoły, nad którą góruje charakterystyczny zabytkowy wiatrak. Obiekt przewieziony w częściach w 1898 roku z okolic Ostrowa Wlkp., został wyremontowany w 2011 roku i dziś jest chlubą tej małej wioski.

Festynowe atrakcje przyciągnęły na teren szkoły nie tylko najmłodszych mieszkańców, ale i ich rodziców oraz dziadków. Dzieci korzystały z zabawy w strefie „dmuchańców”, a starsi kosztowali kiełbasek z grilla. Wszyscy doskonale bawili się przy dźwiękach muzyki zespołu „Two Boys”. Na koniec uczestników festynu odwiedziły postacie znane z bajek.

Festyn zorganizowany został w ramach realizacji projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Przedsięwzięcie obejmuje realizację 5 zadań o łącznej wartości ponad 255 mln zł. Połowę tej kwoty – 128 mln zł Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie pozyskało z funduszy unijnych. Ten sukces umożliwił budowę najnowocześniejszej w Europie stacji odzysku surowców, w której z osadów pościekowych odzyskiwany będzie nawóz i biogaz.

Tradycyjnie już podczas festynu swoje stoisko prezentuje PWiK. Spółka prezentuje tam także inne zadania realizowane w ramach projektu. Udział w konkursach przygotowanych przez spółkę nagradzany jest praktycznymi upominkami z logo przedsiębiorstwa.

Na „pewikowskim” festynie ekologię promuje też druga jarocińska spółka, której działalność związana jest z ochroną środowiska – Zakład Gospodarki Odpadami. Ekologiczne konkursy przygotowane przez zakład cieszą się równie dużym zainteresowaniem. A i z tego stoiska nikt z pustymi rękami nie wyjdzie.

 


 

 
2018-08-29 | Weekend pod znakiem pikników rodzinnych
 

W najbliższy weekend zapraszamy na kolejne pikniki rodzinne realizowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. W sobotę będziemy bawić się w Łuszczanowie, a w niedzielę – w Wilkowyi.

To już kolejne pikniki rodzinne, realizowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Oprócz licznych atrakcji dla dzieci, przygotowanych przez animatorów, będzie można pojechać do Stefanowa i Cielczy, gdzie pracownicy PWiK-u przedstawią stan realizacji projektu i jego zakładane efekty. Piknik w Łuszczanowie odbędzie się przy szkole, a w Wilkowyi – przy sali wiejskiej. Początek czterogodzinnych pikników o godz. 15:00.

Zobacz plakaty: Łuszczanów | Wilkowyja.

 


 

 
2018-08-28 | Tysiące osób bawiły się na festynie w Prusach
 

Piknik rodzinny PWiK-u tym razem gościł przy sali wiejskiej w Prusach. W słoneczną niedzielę, 26 sierpnia w tej małej wiosce działo się naprawdę wiele, bo na sąsiednim terenie należącym do szkoły zorganizowano Dożynki Gminy Jarocin. Imprezy doskonale współgrały ze sobą, a uczestnicy obu wydarzeń korzystali z atrakcji serwowanych na licznych stoiskach piknikowo-dożynkowych.

Festyn w Prusach był ósmym z kolei, zorganizowanym przez przedsiębiorstwo w ramach realizacji projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Stoisko wodociągowej spółki odwiedziły tysiące osób. Poza znanymi z poprzednich pikników PWiK-u animacjami dla dzieci, darmowymi atrakcjami w strefie „dmuchańców”, stoiskami z watą cukrową i innymi smakołykami, w Prusach prezentowano także nowoczesny sprzęt rolniczy, ale i zabytkowe „Zetory”. Przyjechały też pamiętne z czasów PRL-u: „maluchy” i „syrenki” oraz rowerowe składaki. Swoje stoiska miały służby mundurowe, zaprzyjaźnione spółki komunalne i lokalne firmy branży rolniczej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa ptaków hodowlanych. Dzieci cierpliwie czekały w kolejce do malowania twarzy, a kilka pań obsługujących to artystyczne stoisko, cały czas miało ręce pełne roboty. W tle, ze sceny rozbrzmiewała biesiadna muzyka w wykonaniu lokalnych artystów. Na finał zagrał zespół „Two Boys” i gwiazda imprezy – zespół ETNA. Całość zwieńczona została pokazem sztucznych ogni.

Stałym elementem pikników PWiK-u jest objazd inwestycji realizowanych przez jarocińskie wodociągi w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”. I tym razem autokar zawiózł chętnych do Cielczy, na teren oczyszczalni ścieków, gdzie powstaje jedna z najnowocześniejszych w Europie stacja odzysku surowców. To tutaj, z osadów pościekowych, odzyskiwane będą nawozy oraz biogaz, który będzie wykorzystywany przez spółkę wodociągową do zmniejszenia bieżących kosztów działalności przedsiębiorstwa. Hermetyzacja budowli oczyszczalni, która jest jednym z elementów modernizacji, pomoże w wyeliminowaniu problemu uciążliwych zapachów, na które narzekali do tej pory mieszkańcy. O wszystkich tych zmianach informowała wiceprezes Elżbieta Kostka, która oprowadzała po inwestycjach.

Kolejnym miejscem na trasie był Stefanów i budowana tam nowoczesna stacja uzdatniania wody. Goście mieli okazję odwiedzić dwie, z pięciu inwestycji, które PWiK realizuje w ramach unijnego projektu. Całość opiewa na kwotę 255 mln zł, a samo dofinansowanie to koszt 128 mln zł. Wiceprezes PWiK-u zapewniła też, że skala inwestycji nie spowoduje wzrostu cen za wodę i odbiór ścieków.

 


 

 
2018-08-24 | Piknik w Prusach
 

Już w najbliższą niedzielę, 26 sierpnia, odbędzie się ósmy Piknik Rodzinny, promujący realizację projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Zabawa na terenie przy szkole w Prusach potrwa od godz. 15:00 do 19:00. Animacje, zabawy i konkursy z nagrodami – m.in. takie atrakcje będą czekały na najmłodszych mieszkańców. Chętni będą mogli pojechać do Stefanowa i Cielczy, gdzie pracownicy naszej spółki przedstawią założenia i efekty realizacji projektu. Piknik będzie częścią Dożynek Gminnych.

Zobacz plakat.

 


 

 
2018-08-20 | Legendarna „ciota” na pikniku w Cielczy
 

Tłumy mieszkańców Cielczy wzięły udział w kolejnym pikniku rodzinnym zorganizowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Impreza połączona była z wiejskimi dożynkami, na których – jak to w Cielczy bywa – nie mogło zabraknąć, owianej legendą – „cieleckiej cioty”. Miejscowa „Baba Jaga” okazała się nie taka straszna, jak mówią, ale za to dowcipna, „sypiąca” żartami w kierunku gości dożynkowo-piknikowych.

Pikniki rodzinne PWiK-u wpisały się na dobre do kalendarza imprez Ziemi Jarocińskiej. Doskonała zabawa towarzyszyła uczestnikom imprezy i tym razem. Piknik w Cielczy był jednak inny niż wcześniejsze, bo odbywał się obok wiejskich dożynek, podczas których podzielono tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż, a potem zaprezentowano program artystyczny z udziałem miejscowego zespołu śpiewaczego oraz dzieci ze szkoły w Cielczy.

Na plac przy Wiejskim Domu Kultury w Cielczy, gdzie odbywała się impreza, mieszkańców przyciągnęły także animacje dla dzieci i darmowe atrakcje na, specjalnie do tego celu przygotowanym, placu zabaw. Fani Two Boys mogli potańczyć przy muzyce zespołu, a każdy kto zgłodniał, z pewności znalazł coś dla siebie na jednym ze stoisk gastronomicznych.

W namiocie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie można było pozyskać ciekawe informacje na temat działalności spółki. Obok zaprzyjaźniona spółka – Zakład Gospodarki Odpadami – prezentowała ciekawostki na temat prawidłowego zagospodarowania odpadów. Tradycyjnie już organizatorzy przygotowali wycieczkę autobusem do oczyszczalni ścieków w Cielczy, która już wkrótce stanie się jedną z najnowocześniejszych stacji odzysku surowców. Inwestycyjna wycieczka udała się też do Stefanowa, gdzie budowana jest stacja uzdatniania wody. Podczas objazdu mieszkańcy mogli zapoznać się ze szczegółami tych, ale i pozostałych inwestycji realizowanych przez PWiK w ramach ogromnego projektu unijnego. Przypomnijmy, że na jego wykonanie przedsiębiorstwo pozyskało dofinansowanie w wysokości 128 mln zł. Dzięki temu w gospodarkę wodno-ściekową na terenie gminy Jarocin zainwestowane zostanie 255 mln zł.

 


 

 
2018-08-14 | O inwestycjach podczas pikniku
 

Piękna pogoda towarzyszyła nam podczas pikniku rodzinnego w Radlinie. Wydarzenie stało się okazją do informowania mieszkańców o realizacji projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Piękna pogoda przyciągnęła na teren za remizą w Radlinie sporo mieszkańców. Najmłodszych najbardziej zainteresowały animacje oraz pokaz iluzji. Próbowali swych sił w przeciąganiu liny, czy łapaniu baniek mydlanych. Konkurencji było wiele, a w nagrodę można było otrzymać upominki ufundowane przez PWiK. Wielką atrakcją dla najmłodszych były też dmuchańce, na których mogli wyładować namiar energii. Starszych zainteresowały muzyczne rytmy zespołu Two Boys. Dodatkową atrakcją był pokaz młodzieżowej drużyny OSP w Radlinie, podczas którego wykorzystali zabytkową sikawkę.

Stałym punktem cyklu pikników rodzinnych są autokarowe przejazdy do Stefanowa i Cielczy. To dwie lokalizacje, spośród sześciu, w których realizowany jest projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. Przypominamy, że w Stefanowie budowana jest stacja uzdatniania wody. Z kolei w Cielczy, na bazie istniejącej oczyszczalni ścieków, po modernizacji i rozbudowie, powstanie jedna z najnowocześniejszych w Europie stacji odzysku surowców. To tutaj, z osadów pościekowych, odzyskiwane będą nawozy oraz biogaz, który będzie wykorzystywany przez spółkę wodociągową do zmniejszenia bieżących kosztów działalności przedsiębiorstwa. Hermetyzacja budowli oczyszczalni, która jest jednym z elementów modernizacji, pomoże w wyeliminowaniu problemu uciążliwych zapachów, na które narzekali do tej pory mieszkańcy.

Kolejny piknik rodzinny, promujący największą w historii gminy Jarocin inwestycję, odbędzie się 19 sierpnia w Cielczy. Zobacz: plakat.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 


 

 
2018-08-13 | Rodzinne popołudnie w Tarcach
 

Choć w sobotę pogoda nas nie rozpieszczała, chętnych do wspólnej zabawy podczas Pikniku Rodzinnego w Tarcach nie brakowało. Najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych uczestników wydarzenia. Dzieci wzięły udział w zabawach, animacjach i konkursach z nagrodami. Jednak przede wszystkim podczas wydarzenia informowaliśmy o realizowanym przez nasze przedsiębiorstwo projekcie „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Na jego realizację pozyskaliśmy 128 mln zł unijnego dofinansowania.

Chętni mogli skorzystać z przejazdu autokarowego i odwiedzić Stefanów, gdzie w ramach przedsięwzięcia powstaje stacja uzdatniania wody. Następnie pojechali do Cielczy, gdzie dowiedzieli się o szczegółach pozostałych – trwających i planowanych – etapach realizacji projektu oraz o korzyściach, jakie przyniesie wykonanie inwestycji.


Kolejny piknik już w niedzielę, 12 sierpnia w Radlinie. Zabawa potrwa od godz. 15:00 do 19:00. Zapraszamy!


Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 


 

 
2018-08-07 | Zapraszamy na pikniki rodzinne
 

Po krótkiej przerwie wracają Pikniki Rodzinne. Za ich przyczyną w sobotę spotkamy się w Tarcach, a w niedzielę – w Radlinie. Podczas wydarzeń będziemy promowali realizację projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”.

Jak na pikniki rodzinne przystało na najmłodszych mieszkańców czekały będą liczne atrakcje, zabawy, animacje i konkursy z nagrodami. Chętni będą mogli pojechać do Stefanowa i Cielczy, gdzie pracownicy naszej spółki przedstawią założenia i efekty realizacji projektu.

Piknik Rodzinny w Tarcach odbędzie się przy strażnicy OSP, a w Radlinie – przy sali wiejskiej. Zabawa podczas obu pikników potrwa od godz. 15:00 do 19:00.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zobacz plakaty: Tarce | Radlin.

 


 

 
2018-07-10 | Słoneczny piknik w Potarzycy
 

Szereg atrakcji zapewnili organizatorzy rodzinnego pikniku, który odbył się wczoraj w Potarzycy. Przedsięwzięcie zorganizowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie zrealizowane zostało w ramach projektu „Gospodarka wodno – ściekowa w gminie Jarocin”. Podobne pikniki, w sierpniu i we wrześniu, odbędą się także w innych miejscowościach gminy.

Piękna pogoda przyciągnęła przed salę wiejską w Potarzycy, nie tylko mieszkańców wioski, ale i Jarocina oraz innych okolicznych miejscowości. Najmłodszych najbardziej zainteresowały animacje. Próbowali swych sił w przeciąganiu liny, czy łapaniu baniek mydlanych. Konkurencji było wiele, a w nagrodę można było otrzymać upominki ufundowane przez PWiK. Wielką atrakcją dla najmłodszych były też dmuchańce, na których mogli wyładować namiar energii. Dzieci miały też możliwość spotkania postaci z ulubionych bajek. Starszych zainteresował pokaz magii i muzyczne rytmy zespołu „Sweet Boys”. Kto zgłodniał mógł posilić się kiełbaską, a dla ochłody zapewniono orzeźwiające napoje chłodzące.

Jedną z atrakcji pikniku była także autokarowa wycieczka do miejsc inwestycji, które są, lub będą wkrótce, realizowane w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. W ramach projektu na terenie gminy Jarocin realizowanych będzie sześć inwestycji o łącznej wartości 255 mln zł. Przypomnijmy, że na wykonanie zadania PWiK pozyskał dofinansowanie unijne w wysokości 128 mln zł. Dwie z inwestycji – uczestnicy objazdu – mieli okazję poznać bliżej podczas piknikowej wycieczki. Najpierw pojechali do Stefanowa, gdzie budowana jest stacja uzdatniania wody, a później do Cielczy, gdzie na bazie istniejącej oczyszczalni ścieków, po modernizacji i rozbudowie, powstanie jedna z najnowocześniejszych w Europie stacji odzysku surowców. To tutaj, z osadów pościekowych, odzyskiwane będą nawozy oraz biogaz, który będzie wykorzystywany przez spółkę wodociągową do zmniejszenia bieżących kosztów działalności przedsiębiorstwa. Hermetyzacja budowli oczyszczalni, która jest jednym z elementów modernizacji, pomoże w wyeliminowaniu problemu uciążliwych zapachów, na które narzekali do tej pory mieszkańcy. O wszystkich tych nowościach informowali prezes PWiK-u, Remigiusz Nowojewski oraz wiceprezes, Elżbieta Kostka.

Goście zadawali szereg pytań. Interesowało ich przede wszystkim, czy skala inwestycji nie spowoduje wzrostu cen za wodę i odbiór ścieków. Prezes PWiK-u zapewnił, że przez najbliższe 3 lata takiego wzrostu na pewno nie będzie i mieszkańcy gminy Jarocin będą tyle samo płacić za wodę i odbiór ścieków co dotychczas.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 


 

 
2018-07-04 | Piknik w Potarzycy – zapowiedź
 

W najbliższą niedzielę, 8 lipca, na placu przy Domu Wiejskim w Potarzycy odbędzie się czwarty Piknik Rodzinny, promujący realizację projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Zabawa potrwa od godz. 15:00 do 19:00. Animacje, zabawy i konkursy z nagrodami oraz występ zespołu „Sweet Boys” – m.in. takie atrakcje będą czekały na najmłodszych mieszkańców. Chętni będą mogli pojechać do Stefanowa i Cielczy, gdzie pracownicy naszej spółki przedstawią założenia i efekty realizacji projektu. Zobacz plakat.

 


 

 
2018-07-02 | Piknik rodzinny w Witaszycach za nami
 

W minioną sobotę odbył się już trzeci Piknik Rodzinny. Podczas wydarzenia promowaliśmy największy, nie tylko w historii naszego przedsiębiorstwa, ale i całej gminy Jarocin, projekt – „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”.

Jak na piknik rodzinny przystało, nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci. Były dmuchańce, eurobungee, animacje, konkursy z nagrodami oraz pokaz magika. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia nowego wozu OSP w Witaszycach. Szaman, bo takie imię nosi samochód, został tego dnia oficjalnie przekazany witaszyckiej jednostce, poświęcony i nazwany na cześć zmarłego strażaka ochotnika, Krzysztofa Szymańskiego. Dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki czy zasiąść za kierownicą nowego wozu.

W ramach pikniku chętni mogli skorzystać z przejazdu autokarowego i odwiedzić Stefanów, gdzie w ramach przedsięwzięcia powstaje stacja uzdatniania wody. Następnie pojechali do Cielczy, gdzie otrzymali dawkę najświeższych informacji o trwających i planowanych etapach realizacji projektu oraz o korzyściach, jakie przyniesie wykonanie inwestycji.

Kolejny piknik już 8 lipca w Potarzycy przy sali wiejskiej. Zabawa potrwa od godz. 15:00 do 19:00. Zapraszamy!

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 


 

 
2018-06-26 | Promujemy historyczny projekt podczas pikników
 

Choć w niedzielę pogoda nas nie rozpieszczała, chętnych do wspólnej zabawy podczas Pikniku Rodzinnego w Golinie nie brakowało. Najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych uczestników wydarzenia. Dzieci wzięły udział w zabawach, animacjach i konkursach z nagrodami. Jednak przede wszystkim podczas wydarzenia informowaliśmy o realizowanym przez nasze przedsiębiorstwo projekcie „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Na jego realizację pozyskaliśmy 128 mln zł unijnego dofinansowania.

Chętni mogli skorzystać z przejazdu autokarowego i odwiedzić Stefanów, gdzie w ramach przedsięwzięcia powstaje stacja uzdatniania wody. Następnie pojechali do Cielczy, gdzie wiceprezes zarządu PWiK, Elżbieta Kostka opowiedziała o pozostałych – trwających i planowanych – etapach realizacji projektu oraz o korzyściach, jakie przyniesie wykonanie inwestycji.

Kolejny piknik już w najbliższą sobotę, 30 czerwca. Tym razem spotkamy się przy OSP w Witaszycach. Zabawa potrwa od godz. 15:00 do 19:00. Zapraszamy! Zobacz: plakat.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 


 

 
2018-06-20 | W niedzielę spotkajmy się w Golinie
 

W niedzielę, 24 czerwca w Golinie odbędzie się drugi Piknik Rodzinny, promujący realizację projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Zabawa na terenie przy domu parafialnym potrwa od godz. 15:00 do 19:00.

Jak na pikniki rodzinne przystało na najmłodszych mieszkańców czekały będą liczne atrakcje, zabawy, animacje i konkursy z nagrodami. Chętni będą mogli pojechać do Stefanowa i Cielczy, gdzie pracownicy naszej spółki przedstawią założenia i efekty realizacji projektu. Zobacz: plakat.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 


 

 
2018-06-19 | Pierwszy piknik rodzinny za nami
 

W niedzielę odbył się pierwszy w cyklu kilkunastu pikników rodzinnych, podczas których informujemy o wartej ćwierć miliarda złotych inwestycji realizowanej przez nasze przedsiębiorstwo. „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, bo o tym przedsięwzięciu mowa, realizowana jest dzięki pozyskaniu 128 mln zł unijnego dofinansowania.

Spotkania są doskonałą okazją, aby w bezpośredni sposób informować mieszkańców o korzyściach, jakie przyniesie realizacja projektu. Chętni mogli skorzystać z przejazdu autokarowego i odwiedzić Stefanów, gdzie w ramach projektu powstaje stacja uzdatniania wody. Dzięki zastosowaniu w nowym obiekcie technologii zmiękczania wody będziemy dostarczali mieszkańcom wodę nowej, lepszej jakości. Budowa SUW w Stefanowie, której wartość to ponad 9,2 mln zł, to pierwszy kontrakt, którego realizację rozpoczęliśmy w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Nowa stacja ma być gotowa pod koniec tego roku. Na trasie autokarowego przejazdu była także Cielcza. Tu mieszkańcy zobaczyli obecnie istniejącą oczyszczalnię ścieków. Zamiast oczyszczalni, już za 2 lata, będzie tu funkcjonowała stacja odzysku surowców.

Inwestycja w Cielczy jest najpotężniejszym z sześciu przedsięwzięć i jednocześnie najbardziej nowatorskim. W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu, to tutaj – w Cielczy produkowany ma być nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Koszt modernizacji i rozbudowy oczyszczalni oszacowano na kwotę ok. 115 mln zł. Umowę na wykonanie inwestycji podpisaliśmy tydzień temu.

Kolejny piknik już w najbliższą niedzielę, 24 czerwca. Tym razem spotkamy się przy domu parafialnym w Golinie. Zabawa potrwa od godz. 15:00 do 19:00. Jak na pikniki rodzinne przystało, na najmłodszych mieszkańców czekały będą liczne atrakcje, zabawy, animacje i konkursy z nagrodami. Zapraszamy! Zobacz: plakat.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 


 

 
2018-06-15 | Pierwszy piknik rodzinny już w niedzielę
 

Rozpoczynamy cykl pikników rodzinnych, podczas których będziemy informowali o realizowanej przez nasze przedsiębiorstwo, największej w historii gminy Jarocin, inwestycji. Mowa oczywiście o wartym ponad ćwierć miliarda złotych projekcie „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, na który pozyskaliśmy 128 mln zł unijnego dofinansowania. Pierwszy z cyklu 13 pikników odbędzie się w najbliższą niedzielę, 17 czerwca w Siedleminie. Zabawa na terenie przy szkole potrwa od godz. 15:00 do 19:00.

Spotkania będą doskonałą okazją, aby w bezpośredni sposób informować mieszkańców o korzyściach, jakie przyniesie realizacja projektu. Odbudowa gospodarki wodno – ściekowej w gminie Jarocin, którą zakłada przedsięwzięcie, przyniesie nie tylko korzyści ekologiczne, ale także lepszą jakość wody dzięki budowie stacji uzdatniania wody w Stefanowi czy ograniczy emisję uciążliwych zapachów po wykonaniu hermetyzacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. O szczegółach inwestycji oraz o tym, że w Cielczy produkowany będzie azot, fosfor i biogaz, opowiemy podczas specjalnych przejazdów autokarowych, które zostaną zorganizowane w ramach pikników. Ich trasa będzie wiodła śladem kilku lokalizacji, w których realizowany jest projekt.

Jak na pikniki rodzinne przystało na najmłodszych mieszkańców czekały będą liczne atrakcje, zabawy, animacje i konkursy z nagrodami.

Pierwszy z cyklu 13 pikników odbędzie się w najbliższą niedzielę, 17 czerwca w Siedleminie. Zabawa na terenie przy szkole potrwa od godz. 15:00 do 19:00. Zobacz: plakat. Z kolei za tydzień, 24 czerwca spotkamy się w Golinie. Zapraszamy!

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie realizuje projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cel projektu: kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Jarocin do zmian klimatu poprzez oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem w Polsce – wodą oraz wykorzystanie z osadów ściekowych energii, prowadząc tym samym do ograniczenia emisji ze spalani paliw kopalnych. Przedsięwzięcie dofinansowane kwotą ponad 128 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 


 

 
2018-06-12 | Umowa na modernizację oczyszczalni podpisana
 

Wczoraj podpisana została umowa na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy. Historyczny moment został przypieczętowany zasadzeniem symbolicznego drzewka, które jest wyrazem troski o lepsze i czystsze środowisko.

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cielczy jest jednym z zadań ujętych w projekcie „Gospodarka wodno – ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Łączny koszt realizacji wszystkich zadań projektowych opiewa na kwotę blisko ćwierć miliarda złotych. Inwestycja w Cielczy jest najpotężniejszym z sześciu przedsięwzięć i jednocześnie najbardziej nowatorskim. W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu, to tutaj produkowany ma być nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Koszt modernizacji i rozbudowy oczyszczalni oszacowano na kwotę ok. 115 mln zł. Wykonawcą zadania będzie, wyłoniona w wyniku przetargu, spółka CONTROL PROCESS EPC Environmental Protection 3. – Krakowska firma zatrudnia 1300 osób, posiada doświadczenie w realizacji inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej – podkreśla prezes PWiK, Remigiusz Nowojewski. Budowa stacji odzysku surowców w Cielczy będzie jednak – i dla tak doświadczonej spółki – nie lada wyzwaniem. – To przedsięwzięcie jest czymś, co wyprzedza nasze czasy. Pan burmistrz popatrzył dwa kroki do przodu w stosunku do takich miast jak Kraków, z którego pochodzę czy Warszawa – tam takich instalacji nie ma. Dziękuję za możliwość uczestnictwa w takim nowatorskim procesie – mówił podczas uroczystości w Cielczy, wiceprezes spółki Control Process – Tomasz Wiatr.

Wykonawca ma na realizację zadania 22 miesiące. – W tym czasie wszystkie obiekty na terenie naszej oczyszczalni zostaną zmodernizowane, co spowoduje, że w efekcie będą energooszczędne – mówił prezes PWiK. – To wielki sukces nas wszystkich: od prezesów i pracowników spółki, poprzez radnych, specjalistów, którzy współpracowali przy opracowaniu tego projektu, wespół ze strukturami państwa – Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dostrzegł wartość naszego projektu przyznając unijne dofinansowanie – podkreślał burmistrz. – To wielki sukces mieszkańców, bo mimo, tak dużej inwestycji, w najbliższych latach, nie będą musieli płacić więcej za wodę i ścieki – dodał burmistrz Jarocina.

W imieniu inwestora – Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie umowę podpisali: prezes PWiK – Remigiusz Nowojewski i wiceprezes – Elżbieta Kostka. W imieniu Control Process podpis pod dokumentem złożył Tomasz Wiatr – wiceprezes zarządu spółki. Historyczny moment został przypieczętowany zasadzeniem symbolicznego drzewka, które będzie przypominało o trosce jarocińskiego samorządu o lepsze, bardziej czyste środowisko.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina:
To dzień wyjątkowy w tej części Europy. Rozpoczynamy realizację inwestycji niezwykle ważnej dla mieszkańców naszego regionu. Przez wiele lat podejmowaliśmy szereg działań, szukaliśmy rozwiązań i źródeł finansowania dla tej inwestycji, która nie jest inwestycją tanią. A że nie boimy się wyzwań, to sięgnęliśmy po nowoczesne technologie stosowane tylko w kilku miejscach na świecie, m.in. w Kanadzie. Zespół Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie opracował bardzo dobry projekt, zawierający prekursorskie rozwiązania z zakresu ochrony środowiska. Zostały one zauważane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jarociński projekt otrzymał dofinansowanie unijne, które pozwoli na realizację tego ogromnego przedsięwzięcia. Bardzo się cieszę, bo wpłynie to na poprawę komfortu życia naszych mieszkańców.

 


 

 
2018-05-28 | Przebudowa osiedla Kopernika rozpoczęta
 

W przededniu święta samorządu lokalnego podpisany został kontrakt na „Przebudowę systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej na os. Kopernika w Jarocinie”. – Rozpoczęliśmy wielkie dzieło, największe w historii tego osiedla, polegające na całkowitej przebudowie infrastruktury: tej naziemnej i podziemnej – mówił podczas uroczystego podpisania umowy na realizację inwestycji burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Podpisany dokument dotyczy wykonania jednego z kilku zadań wchodzących w skład ogromnego projektu, który od ubiegłego roku realizowany jest na terenie gminy Jarocin pod ogólną nazwą „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Cały projekt opiewa na kwotę ćwierć miliarda złotych i w połowie tej kwoty jest realizowany przy wsparciu unijnego dofinansowania, które jarocińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Po rozpoczęciu prac związanych z budową stacji uzdatniania wody w Stefanowie oraz przebudowy najstarszego kanału przesyłowego w Jarocinie, Osiedle Kopernika jest kolejnym zadaniem projektowym, którego realizację przypieczętowujemy podpisaniem umowy – cieszył się z rozpoczęcia prac Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK-u.

W ramach zadania stara kanalizacja ogólnospławna rozdzielona zostanie na kanalizację sanitarną i deszczową. Modernizacji ulegnie także sieć wodociągowa. Łącznie zmodernizowanych zostanie ok. 12 km wszystkich sieci. Kolejne 4 km stanowić będą przyłącza. Równolegle wymieniony zostanie także gazociąg. Infrastruktura podziemna przykryta zostanie nową nawierzchnią drogową. Osiedle zyska nie tylko na nowoczesnej kanalizacji i drogach, ale wzbogaci się o parkingi, zieleń, nowe oświetlenie. – W ramach przedsięwzięcia wymieniane będą także wodomierze na nowoczesne radiowe. Studzienki do kanalizacji sanitarnej będą budowane w granicy posesji, a deszczowej – jedna na dwie posesje. Odprowadzenie wód deszczowych do kanalizacji deszczowej na pewno ułatwi życie mieszkańcom – podkreślał prezes PWiK. Rozpoczęcie inwestycji przypieczętowane zostało podpisaniem umowy. Z ramienia inwestora – spółki PWiK umowę podpisali prezes Remigiusz Nowojewski oraz wiceprezes – Elżbieta Kostka. Z ramienia wykonawcy – firmy Drobud S.A., podpisy złożyli: Magdalena Rygowska oraz Tomasz Kulczak.

Zgodnie z umową ma realizację kontraktu, wykonawca ma 15 miesięcy. – Prace będą prowadzone etapami, w najbliższych dniach przygotujemy szczegółowy harmonogram – powiedział Tomasz Kulczak, przedstawiciel firmy Drobud S.A. – Planujemy rozpocząć prace w okresie wakacyjnym tego roku. Pierwszą ulicą, na której nastąpi przebudowa tej sieci, będzie ulica Staszica – powiedział Tomasz Kulczak z Drobud-u. – Mam nadzieję, że niedogodności związane z budową tej sieci będą nieduże, jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Myślę jednak, że warto będzie się trochę poświęcić, a za te kilkanaście miesięcy mieszkańcy przekonają się, że będzie im się żyło na tym osiedlu dużo bardziej komfortowo i przyjemnie – dodał przedstawiciel wykonawcy inwestycji.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina:
Wiele lat temu rozmawialiśmy z Markiem Durczakiem – przewodniczącym osiedla Kopernika w Jarocinie, że najlepszym rozwiązaniem na kompleksową realizację inwestycji drogowych na tym osiedlu będzie połączenie ich z wymianą starej sieci wodociągowej i sanitarnej, która była konieczna. Szukaliśmy pomysłu, jak dokonać tego przy użyciu jak najmniejszego udziału środków budżetowych gminy. I znaleźliśmy sposób, czego dowodzi dzisiejsze podpisanie umowy na kompleksową realizację inwestycji na tym osiedlu. Najpierw PWiK pozyskał darmowe środki na wykonanie tego zadania. Dziś podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Drobud S.A. Wykonawca inwestycji został wyłoniony w drodze przetargu, oferując najniższą cenę. Zgodnie z przepisami nie musieliśmy ogłaszać przetargu, mogliśmy zlecić wykonanie zadania w ramach tzw. zamówienia sektorowego. Chcieliśmy być świętsi od papieża, żeby nikt nie miał nam nic do zarzucenia. Ogłosiliśmy więc przetarg i wyłoniliśmy firmę, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Cieszę się, że jest to lokalna firma, która słynie z tego, że dobrze wykonuje roboty, tak że, co do jakości prac, jestem spokojny.

 


 

 
2018-04-23 | Modernizacja kanału przesyłowego
 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie podpisało umowę na realizację kolejnej inwestycji, zaplanowanej w ramach projektu „Gospodarka wodno – ściekowa na terenie Gminy Jarocin”. W ślad za tym, spółka przekazała wykonawcy plac budowy, gdzie zmodernizowany zostanie najstarszy kanał przesyłowy w ul. Poznańskiej w Jarocinie, biegnący do oczyszczalni w Cielczy.

Przypomnijmy, że projekt „Gospodarka wodno – ściekowa na terenie Gminy Jarocin” obejmuje realizację 5 zadań o łącznej wartości 250 mln zł. Połowę środków – dofinansowanie z wysokości 128 mln zł, przedsiębiorstwo pozyskało z Unii Europejskiej. W trakcie realizacji tego ogromnego projektu jest już budowa stacji uzdatniania wody w Stefanowie. Lada moment ruszy budowa największej inwestycji projektowej – stacji odzysku surowców na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy. Do oczyszczalni prowadzi stary poniemiecki kanał przesyłowy z 1918 roku, który odbiera ścieki i przenosi je na oczyszczalnię z części południowo-zachodniej gminy Jarocin oraz z gminy Jaraczewo. To właśnie ten najstarszy odcinek kanalizacji w mieście, zostanie poddany przebudowie. – Kanał jest w złym stanie technicznym, jest nieszczelny – informuje Elżbieta Kostka, wiceprezes PWiK. – Z uwagi na to, żeby wyeliminować skażenie ekologiczne, żeby odbierać ścieki w sposób ciągły, bezawaryjny zachodzi konieczność jego modernizacji i renowacji – uzasadnia potrzebę inwestycji E. Kostka.

Wykonawca inwestycji – firma „Drobud” – został wyłoniony w postępowaniu przetargowym i zrealizuje zadanie za kwotę ok. 4,7 mln zł. Przebudowa zakończy się najpóźniej w lutym przyszłego roku. – Remonty i awarie tego kanału były bardzo uciążliwe do tej pory, z racji tego, że ruch na drodze nr 11 był bardzo duży. Po otwarciu obwodnicy Jarocina, ruch na ul. Poznańskiej w Jarocinie jest bardzo mały, realizacja inwestycji będzie dużo prostsza i mniej uciążliwa dla kierowców i mieszkańców – mówi Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK sp. z o.o. w Jarocinie.

 


 

 
2018-03-20 | Jarocin wyprzedził Barcelonę i Bank Światowy
 

Projekt gospodarki wodno-ściekowej, realizowany na terenie Gminy Jarocin został doceniony prestiżową nagrodą podczas międzynarodowej konferencji Wex Global 2018, która odbyła się w Lizbonie. Grand Prix dla Gminy Jarocin w kategorii „Finanse i Partnerstwo” odebrał burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. – To wielki sukces – wyprzedziliśmy Bank Światowy i Barcelonę – podkreśla z zadowoleniem włodarz Gminy Jarocin.

Najwyższe wyróżnienie przyznano za sposób finansowania inwestycji, dobór technologii i partnerów do projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”, realizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie za niebagatelną kwotę ćwierć miliarda zł. Przedsięwzięcie obejmuje 5 zadań, w tym największe – budowę stacji odzysku surowców na bazie oczyszczalni ścieków Cielczy. W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu, to tutaj produkowany będzie nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy i emisja gazów cieplarnianych, na które wcześniej narzekali mieszkańcy. – Projekt, który realizujemy to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku – uważa burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. – Powstanie tu nowoczesna stacja odzysku surowców zastosowująca najnowsze technologie z dziedziny oczyszczania ścieków. Nie ma podobnej stacji na wschód od Amsterdamu, u nas będzie pierwsza w tej części Europy – podkreśla burmistrz.

Nagradzając Gminę Jarocin zauważono także pozytywny wpływ partnerstwa przy finansowaniu inwestycji. – Budżet gminy Jarocin w skali kolejnych 10 lat nie dokłada nawet 10% wartości tej inwestycji, reszta to środki zewnętrzne: unijne i krajowe, pozyskane dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi burmistrz Pawlicki. Sporą część środków, bo aż 128 mln zł Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie pozyskało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To drugie co do wielkości dofinansowanie, tuż po Katowicach, w ramach ówczesnego konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Biorąc pod uwagę wielkość aglomeracji katowickiej, sukces dużo mniejszego Jarocina jest tym bardziej wyraźny. – 128 mln dotacji, czyli bezzwrotnych środków, to ok. 3 tys. zł na każdego mieszkańca gminy. Na skalę Jarocina to potężna dotacja, bez której nie można by zrealizować zadania o takiej zaawansowanej technologii – dodaje burmistrz Jarocina. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gmina Jarocin zabezpieczyła na ten cel kwotę 22 mln zł. Pozostałe środki pochodzić będą z pożyczki z NFOŚiGW (50 mln zł) oraz obligacji wyemitowanych przez PWiK jeszcze w 2015r. – Bez współpracy ze strukturami rządu, czy NFOŚiGW, za pośrednictwem którego pozyskaliśmy środki unijne, ale i dostaliśmy w formie pożyczki, nie dałoby się tego ogromnego zadania zrealizować – podkreśla znaczenie partnerstwa burmistrz Pawlicki. Nowatorskie przedsięwzięcie zachwalają eksperci z zakresu gospodarki wodnej i inżynierii środowiska. – Projekt jarociński przyniesie oszczędności energetyczne, co się przełoży na taryfy wodne i ściekowe. Najważniejsza rzecz – zostanie wybudowany za pieniądze unijne. Gratuluję Jarocinowi – powiedział prof. ndz. dr hab. inż. Marek Gromiec, członek Krajowej Rady Gospodarki Wodnej i Komitetu Gospodarki Wodnej Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Rady Konsultacyjnej Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, wykładowca w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie, doradca i ekspert wielu organizacji krajowych i zagranicznych z zakresu gospodarki wodnej i inżynierii środowiska.

 


 

2018-03-12 | Wspieramy wiedzę na piątkę
 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie sp. z o.o. jest jedną z trzech jarocińskich spółek gminnych, które włączyły się w organizację tegorocznej akcji „Piątka dla Gazety”. Konkurs ma na celu nagradzanie uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych za zdobywanie dobrych ocen.

W przedsięwzięcie organizowane przez „Gazetę Jarocińską” zaangażowały się także Jarocińskie Linie Autobusowe oraz Zakład Gospodarki Odpadami. Dziewiąta edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „eco”, czyli ekologicznie. Zasady zabawy pozostają takie same, jak w latach poprzednich: trzeba zbierać dobre oceny i potwierdzone przez nauczyciela na kuponach z „Gazety Jarocińskiej”, przesyłać je do redakcji tygodnika. Jak zwykle można wygrać wycieczkę dla swojej klasy, ale oprócz tego, w tym roku organizatorzy zaplanowali mnóstwo nowych atrakcji.

Jak można wziąć udział w konkursie?

Wystarczy, że uczeń szkoły wypełni kupon zamieszczony w lokalnym tygodniku, gdy otrzyma z jakiegokolwiek przedmiotu najwyższą ocenę (piątkę, szóstkę, słoneczko, czy uśmiechniętą buzię), poprosi nauczyciela o potwierdzenie oceny i poda lub wyśle zgłoszenie do redakcji Gazety Jarocińskiej (63-200 Jarocin, ul. Kasprzaka 1a). Co tydzień kilka osób zdobędzie nagrody, a na końcu akcji organizatorzy planują kilka dodatkowych atrakcji, które dziś jeszcze owiane są wielką tajemnicą. Termin rejestrowania kuponów upływa w piątek 25 maja. Im więcej kuponów konkursowicze przyślą, tym większe szanse będą mieli na wygrane. Pierwszy kupon możecie wyciąć z aktualnego wydania „Gazety Jarocińskiej”. Powodzenia!

 


 

2018-03-07 | W trosce o lepszą jakość wody
 

Fundamenty pod budowę stacji uzdatniania wody w Stefanowie już stoją. Prace przebiegają zgodnie z planem, tak by nowa stacja była gotowa jeszcze w tym roku.

W ramach zadania, w miejscu starej stacji uzdatniania wody w Stefanowie zostanie zbudowana nowa, a zastosowana tam technologia zmiękczania wody wpłynie na poprawę jej jakości. – Będzie ona oparta na procesie wymiany jonowej, który odbywał się będzie w kolumnach filtracyjnych wypełnionych specjalnymi żywicami jonowymiennymi. Żywice zatrzymywały będą jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu – informuje Remigiusz Nowojewski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. – Dzięki temu do mieszkańców dostarczana będzie woda o twardości 350 mgCaCO3/litr – dodaje.

Budowa SUW w Stefanowie, której wartość to ponad 9,2 mln zł, to pierwszy kontrakt, który realizowany jest w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, na który spółka pozyskała 128 mln złotych unijnego dofinansowania.

 


 

2018-03-05 | Przetargowe oszczędności w PWiK-u
 

W ubiegłym tygodniu otwarto oferty w przetargu na przebudowę systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej na os. Kopernika w Jarocinie. – Procedura przetargowa trwa od kilku miesięcy – aż trzy przetargi, ale dzięki temu wreszcie udało się uzyskać bardzo korzystną cenę, dzięki czemu zaoszczędzimy blisko 600 tys. zł. Warto walczyć o każdą złotówkę – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie ogłaszało przetarg na przebudowę systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej na os. Kopernika w Jarocinie kilka razy. – Niestety oferenci chcieli wykonać zadanie za kwoty znacznie przewyższające kosztorysy inwestorskie, dlatego ogłaszaliśmy kolejne przetargi – mówi Elżbieta Kostka, wiceprezes PWiK. Trzecie podejście pokazało, że warto było trochę poczekać, żeby uzyskać najkorzystniejszą ofertę. W ramach inwestycji rozdzielona zostanie stara, ogólnospławna kanalizacja na kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową. Wkopane w ziemię nowe rury przykryte zostaną nowymi drogami i odbudowaną zielenią miejską.

Przedsięwzięcie, które będzie realizowane na os. Kopernika to jeden z elementów większej inwestycji rewitalizacyjnej, która realizowana będzie w Jarocinie na obszarze 110 ha. W jej ramach łącznie na os. Kopernika i Starym Mieście powstanie 20 km nowych sieci wodociągowych, 17 km nowych, rozdzielonych sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. – Niezwykle ważne jest, że w miejscach objętych pracami budowlanymi powstaną nowe nawierzchnie drogowe i odbudowane zostaną tereny zielone – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

 


 

2018-03-01 | Kanalizacja już jest, teraz droga z oświetleniem
 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło II etap prac związanych z budową kanalizacji deszczowej na osiedlu przy ul. Wojska Polskiego w Golinie. Przekazano też wykonawcy plac budowy pod realizację oczekiwanej przez mieszkańców przebudowy dogi i budowy oświetlenia na ul. Wojska Polskiego w Golinie.

W ramach zadania zrealizowanego przez PWiK położono ponad 1,5 km sieci kanalizacji deszczowej z przyłączami o długości ponad 0,5 km. Inwestycja obejmowała budowę 71 wpustów ulicznych i 46 przyłączy oraz 40 studzienek. Prace kosztowały ponad 950 tys. zł.

Teraz przyszedł czas na przebudowę ulicy Wojska Polskiego wraz z oświetleniem. W ubiegłym tygodniu przekazano wykonawcy plac budowy. Prace mają być zakończone w czerwcu tego roku. W ramach zadania przebudowana zostanie droga o długości ponad 350 m wraz z chodnikiem i ciągiem pieszo-rowerowym z kostki brukowej. Przy asfaltowej drodze wybudowane zostanie nowoczesne oświetlenie uliczne. Inwestycja będzie kosztowała blisko 1,3 mln zł.

 


 

2018-02-12 | Budowa stacji uzdatniania wody w Stefanowie rozpoczęta
 

Rozpoczęły się prace związane z budową Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie. Dzięki zastosowaniu w nowym obiekcie technologii zmiękczania wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie dostarczało mieszkańcom wodę nowej, lepszej jakości. Budowa SUW w Stefanowie, której wartość to ponad 9,2 mln zł, to pierwszy kontrakt, który realizowany będzie w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, na który spółka pozyskała 128 mln złotych unijnego dofinansowania. Nowa stacja ma być gotowa pod koniec roku.

W ramach zadania, w miejscu starej stacji uzdatniania wody w Stefanowie zostanie zbudowana nowa, a zastosowana tam technologia zmiękczania wody wpłynie na poprawę jej jakości. Będzie ono oparte na procesie wymiany jonowej, który odbywał się będzie w kolumnach filtracyjnych wypełnionych specjalnymi żywicami jonowymiennymi. Żywice zatrzymywały będą jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. Dzięki temu do mieszkańców dostarczana będzie woda o twardości 350 mgCaCO3/litr.

Instalacja będzie miała wydajność 100 m3/h, a docelowo, po wybudowaniu trzeciej studni głębinowej – 150m3/h. Nowa stacja w Stefanowie będzie także energooszczędna i w pełni zautomatyzowana. –Zastosowane rozwiązania technologiczne będą dawały gwarancję stabilności pracy instalacji, a co za tym idzie – ciągłości dostaw wody do klientów.

Umowa na budowę Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie została podpisana 4 sierpnia ubiegłego roku. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum 4 firm, których liderem jest jarocińska firma HYDRO-MARKO Sp. z o.o. Sp. k. Jej partnerami podczas realizacji zadania będą: PTHU Hydro-Marko Maria Pluta w Jarocinie, PRD „Drobud” S.A. w Jarocinie oraz KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o. z Warszawy.

Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie z technologią zmiękczania wody realizowana jest w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Na jego realizację PWiK pozyskał 128 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość tego pierwszego kontraktu to ponad 9,2 mln zł. Poza tym projekt, opiewający łącznie na ponad 250 mln zł, zakłada budowę 17 km nowych sieci kanalizacji sanitarnej, 17 km nowych sieci kanalizacji deszczowej, 20 km nowych sieci wodociągowych, rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy wraz z renowacją i przebudową najstarszego kanału przesyłowego do oczyszczalni o długości 2,5 km oraz wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania obiektami wodociągowo-kanalizacyjnymi.

Wideo: YouTube

 


 

2018-01-31 | Nowy odcinek kanalizacji sanitarnej w Ciświcy
 

Zakończyła się budowa kanalizacji sanitarnej przy ul. Wrocławskiej w Jarocinie. W ramach zadania wybudowano ponad 700 metrów kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią ścieków oraz przydomową przepompownią ścieków.

W ramach inwestycji skanalizowano 5 posesji przy ul. Wrocławskiej, którą wpięto do istniejącej kanalizacji w ul. Nowe Parcele. Koszt realizacji prac to blisko 700 tys. zł.
Wykonawcą zadania była, wyłoniona w ramach przetargu, jarocińska firma Drobud.

 


 

2018-01-17 | Milionowe inwestycje PWiK-u
 

Modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, dbałość o lepszą jakość wody, zwieńczone pozyskaniem 128 milionowej dotacji unijnej na realizację kolejnych przedsięwzięć o wartości ćwierć miliarda złotych… Przed jarocińską spółką komunalną nie lada wyzwanie…

Głównym celem projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin” realizowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie jest kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej do zmian klimatu. To nic innego, jak oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem, jakim jest woda oraz odpowiednie wykorzystanie energii zgromadzonej w osadach ściekowych. Stąd m.in. w ramach realizowanego projektu, PWiK zaplanował budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków, w której z osadów pościekowych odzyskiwany będzie azot i fosfor, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Ważnym zadaniem realizowanym w ramach projektu jest będąca w budowie Stacja Uzdatniania Wody w Stefanowie, która powstanie jeszcze w tym roku. Poza tym projekt, opiewający łącznie na ponad 250 mln zł, zakłada budowę 17 km nowych sieci kanalizacji sanitarnej, 17 km nowych sieci kanalizacji deszczowej, 20 km nowych sieci wodociągowych, renowację i przebudowę najstarszego kanału przesyłowego do oczyszczalni o długości 2,5 km oraz wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania obiektami wodociągowo-kanalizacyjnymi.

W realizacji ogromnego unijnego projektu z pewnością pomocne będzie doświadczenie nabyte przez jarocińską spółkę wodociągowo-kanalizacyjną podczas wcześniej realizowanych zadań. W ciągu dwóch lat 2016-2017, w budowę i modernizację sieci wod-kan, przedsiębiorstwo zainwestowało ponad 35 mln zł.

 

Nowe kilometry sieci wodociągowej

Jarocińska spółka nieustannie monitoruje zapotrzebowanie na wydłużenia sieci wodociągowej, które wynika z potrzeby dostawy wody do nowobudowanych budynków i obiektów. W ciągu dwóch wspomnianych lat wydłużona została sieć wodociągowa w Jarocinie, m.in. w Al. Niepodległości oraz ulicach: Siedlemińskiej, Sadowej, Granicznej, Wiejskiej, Wiśniowej, Osiedlu Ługi i Bogusław II. Prace prowadzono także na ul. Roszarniczej w Witaszycach. – Ogromnie wyczekiwaną inwestycją była budowa sieci wodociągowej do budynków mieszkalnych w Ciświcy, gdyż mieszkańcy dotychczas korzystali z wody ze studni kopanych – informuje Elżbieta Kostka, wiceprezes PWiK. Wydłużono także sieci na potrzeby przedsiębiorców w Golinie, Zakrzewie, Roszkowie, a także do nowych budynków powstających przy ul. Siedlemińskiej i Leszczycach w Jarocinie.
Dbając o ciągłość dostawy wody przedsiębiorstwo analizuje stan techniczny sieci wodociągowej. W latach 2016-2017 wykonano modernizację sieci wraz z przyłączami w ulicach: Węglowej, M.C. Skłodowskiej, Piaskowej, Świerczewskiego, Świętokrzyskiej i Prośnianej w Jarocinie.
W latach 2016-2017 wybudowano lub zmodernizowano ponad 15 km sieci wodociągowej wraz z przyłączami. By wyeliminować awaryjność sieci, co powoduje zmniejszenie strat wody, spółka sukcesywnie wymienia sieć wodociągową z rur azbesto – cementowych. W 2016-2017 roku wymieniono sieć w Jarocinie w ulicach: Kwiatowej, Podchorążych, Malinowskiego i Bohaterów Jarocina oraz w Roszkowie w ul. Osiedlowej i w centralnej części miejscowości oraz do przepompowni. W ciągu dwóch lat łącznie wymieniono blisko 5 km sieci wodociągowych wraz z przyłączami. Na terenie Gminy Jarocin pozostało do wymiany zaledwie około 7 km sieci wykonanej z azbesto-cementu.

 

95% gminy skanalizowane

W ciągu ostatnich dwóch lat spółka wybudowała lub zmodernizowała blisko 30 km sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami, co umożliwiło podłączenie do zbiorczego odbioru ścieków sanitarnych około 900 osobom. Dziś teren Gminy Jarocin jest skanalizowany w ponad 95 procentach.
W latach 2016-2017 wydłużono sieć kanalizacji sanitarnej w Zakrzewie (droga na Galew), Witaszyczkach (posesje przy torze kolejowym), Golinie (od ul. Ogrodowej do ul. Asfaltowej). W 2017 roku spółka zakończyła kanalizowanie Wilczyńca. Wydłużona została sieć kanalizacji sanitarnej w Jarocinie w ulicach: Siedlemińskiej, Sadowej, Granicznej, Wiejskiej, Wiśniowej, Leszczyce oraz na Osiedlu Ługi (ul. Śląska, Kurpiowska, Mazurska, Małopolska, Wielkopolska, Os. Bogusław II). Z uwagi na zły stan techniczny pewnych odcinków rurociągów kanalizacji sanitarnej wykonano jej przebudowę w ul. Przemysłowej do ul. Cichej oraz w ulicach: Węglowej, M.C. Skłodowskiej, Piaskowej, Świerczewskiego i Kazimierza Wielkiego w Jarocinie.

 

Kanalizacja deszczowa razem z drogami

W latach 2016-2017 udało się wybudować lub zmodernizować sieć kanalizacji deszczowej wykonując prace budowlane równolegle z modernizacją dróg w Jarocinie, m.in. w ulicach: Opłotki, Węglowej, M.C. Skłodowskiej, Piaskowej, Świerczewskiego, Kasztanowej, Kazimierza Wielkiego, Noteckiej, Os. Konstytucji 3 Maja. Inwestycje wykonywane były również na terenach wiejskich: w Cielczy (prace objęły ulicę Szkolną, Harcerską, Maratońską, Sportową oraz Wąską), Zakrzewie, Prusach, Mieszkowie (ul. Osiecka i Rynek), Zielonym Zakątku w Roszkowie oraz Witaszycach (ul. Ogrodowa, Rolna, Sadowa, Olszynowa, Polna, Łąkowa i Kwiatowa), a także na Osiedlu przy ul. Wojska Polskiego w Golinie. Zrealizowano również inwestycję związaną z usprawnieniem odpływu wód deszczowych z Osiedla 1000-lecia w Jarocinie. Łącznie wybudowano lub zmodernizowano ponad 16 km sieci kanalizacji deszczowej.

 

Rok 2018 otwiera kolejny etap inwestycji

W Jarocinie budowana jest kanalizacja deszczowa w ulicach: Zajęczej, Lisiej, Żurawiej, Kruczej, Wilczej, Sarniej oraz na Osiedlu Bogusław II, w Siedleminie przy ul. Głównej. Wydłużeniu ulega także sieć kanalizacji sanitarnej przy ul. Wrocławskiej w Jarocinie. Równolegle trwa rozbudowa z przebudową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w ul. Leśnej w Annapolu oraz w ulicach: Żerkowskiej, Zajęczej, Św. Ducha, Bachorzewskiej w Jarocinie. Budowana jest także sieć wodociągowa w kierunku zakładu ZGO oraz przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarnej na terenie Parowozowni w Jarocinie. Przewidywany koszt realizacji tych inwestycji to kwota 8,12 mln zł, z czego kwota 6,26 mln została pozyskana z preferencyjnych pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Z uwagi na to, żeby produkowana woda miała jak najlepszą jakość oraz na konieczność dostosowania się do norm polskich i dyrektyw Unii Europejskiej, trwają także prace modernizacyjne ujęć i stacji uzdatniania wody w Kątach, Witaszycach, Wilkowyi i Potarzycy. Ich koszt oszacowano na 460 tys. zł.

 

Nie koniec na tym…

Kolejne inwestycje zaplanowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na rok 2018 maja na celu dalszy rozwój infrastruktury wodociągowej, kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej na łączną kwotę ponad 20 mln zł. W ramach tej kwoty planowana jest m.in. budowa sieci wod-kan w Jarocinie (w ulicach: Mazurskiej, Małopolskiej, Śląskiej, Zagonowej, Przemysłowej, Siedlemińskiej, od ul. Św. Ducha do ul. Do Zdroju (park), Żniwnej) oraz Golinie przy ul. Polnej, Roszkówku, Siedleminie, Mieszkowie, Cząszczewie, Witaszycach (na osiedlu przy Cmentarzu i na ul. Piaskowej).

W planach PWiK-u jest także dokończenie modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Wilkowyi, Potarzycy i Witaszycach. Inwestycje będą kosztowały 1,4 mln zł.
Pozyskanie przez Gminę Jarocin inwestora dla strefy ekonomicznej w Golinie pociąga za sobą kolejne działania: PWiK zamierza wybudować niezbędną, dostosowaną do dużych potrzeb, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną do strefy w Golinie wraz z modernizacją Stacji Uzdatniania Wody w Potarzycy. Jednocześnie spółka planuje także budowę sieci gazowej do terenów przemysłowych w Golinie.
Jednym z ważniejszych przedsięwzięć kontynuowanych w ostatnich latach jest sukcesywny montaż systemu zdalnego odczytu u odbiorców usług PWiK. Zdalny odczyt liczników to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, pozwalające na automatyczne pobieranie danych z liczników. Dzięki temu proces rozliczania mieszkańców i analizy dostarczonych danych stanie się dużo szybszy i łatwiejszy.