Archiwum Aktualności (2017)

 

PRZEJDŹ DO: AKTUALNOŚCI | ARCHIWUM: 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016

 
2017-11-22 | Kanalizacja, oświetlenie i droga w Prusach
 

Oczekiwana przez mieszkańców Prus inwestycja została oficjalnie oddana do użytku. Wybudowana przez samorząd gminy Jarocin, pięknie oświetlona droga poprawi bezpieczeństwo w tej części gminy.

W ramach zrealizowanego zadania przebudowana została droga gminna na odcinku 318 m, od skrzyżowania z drogą powiatową, przy figurze, wzdłuż zabudowań. Wcześniej Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie zadbało o prawidłowe odwodnienie drogi, budując kanalizację deszczową wraz z przyłączami. Nie koniec inwestycji na tym, bowiem Zakład Usług Komunalnych w Jarocinie dołożył cegiełkę montując przy drodze nowoczesne, energooszczędne oświetlenie uliczne. Dzięki temu w Prusach będzie teraz znacznie bezpieczniej.

Uroczyste otwarcie inwestycji było okazją do złożenia podziękowań, które skierowała na ręce burmistrza Jarocina, Barbara Kaganek, sołtyska Prus. Mieszkańcom podziękowała za cierpliwość podczas wykonywania prac. – Tej decyzji trudno było nie podjąć – mówił podczas otwarcia burmistrz, Adam Pawlicki. – Cieszę się, że drogę wybudowała lokalna firma – Zakład Ulic, który słynie z tego, że dobrze wykonuje swoje zadania. Dziś podczas otwarcia padał deszcz, a jednak nie trzeba było stać w błocie – jak jeszcze niedawno w tym miejscu. A wieczorem będzie bezpiecznie, bo zadbaliśmy też o nowoczesne, energooszczędne oświetlenie drogi – mówił Adam Pawlicki.

Łączny koszt wykonania inwestycji wyniósł ok. 760 tys. zł, z czego budowa drogi kosztowała gminę blisko 308 tys. zł, koszt wykonania kanalizacji poniesiony przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie wyniósł blisko 400 tys. zł, a oświetlenia (ZUK sp. z o.o.) – ok. 55 tys. zł.

 


 

2017-11-15 | Kolejne inwestycje PWiK
 

Trwa budowa kanalizacji deszczowej na ul. Zajęczej w Jarocinie. W ramach realizacji zadania położona zostanie sieć deszczowa, która wraz z przyłączami będzie miała długość ponad 1,7 km. Prace obejmą także budowę przepompowni wód deszczowych. Termin realizacji inwestycji wyznaczono na koniec kwietnia 2018 roku, a koszt przedsięwzięcia oszacowano na blisko 1,9 mln zł.

PWiK wykonuje także inwestycję prowadzącą do Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie. Trwa tam budowa kanalizacji grawitacyjnej i kanalizacji tłocznej oraz sieci wodociągowej. Do budowy sieci wod-kan zostanie zużytych łącznie 3,7 km rur. Przedsięwzięcie obejmujące także budowę przepompowni ścieków będzie kosztowało ponad 1,3 mln zł, a jego zakończenie przewidziane zostało w maju przyszłego roku.

 


 

2017-11-06 | Budują kanalizację
 

Kolejne kilometry sieci wybudowane zostały przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. w Jarocinie. Tym razem spółka inwestowała: w Radlinie, Witaszycach i na Osiedlu Bogusław w Jarocinie.

Inwestycja zrealizowana w tym roku w Radlinie to kontynuacja budowy kanalizacji sanitarnej wykonywanej na terenie miejscowości kilka lat wcześniej, w ramach pierwszego etapu. Prace poczynione w ramach drugiego etapu spowodowały, że dziś Radlin jest już całkowicie skanalizowany. Gdyby zsumować długość rur wykorzystanych do zbudowanej w Radlinie kanalizacji sanitarnej, łącznie wyniosłaby ona ponad 9,5 km. W ramach realizacji obu etapów prac wybudowano także 6 przepompowni ścieków. Skanalizowanie Radlina kosztowało 6,5 mln zł, z czego tegoroczny etap, finalizujący prace wyniósł 2,5 mln zł.

Sieć kanalizacji, tym razem deszczowej, budowanej w Witaszycach, to kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez gminną spółkę w tym roku. Sieć powstała na ulicach: Ogrodowej, Olszynowej, Polnej, Łąkowej, Rolnej, Sadowej i Kwiatowej. Łączna długość rur wykorzystanych do budowy witaszyckich odcinków sieci wyniosła blisko 1,9 km, a ich koszt zamknął się kwotą ponad 2 mln zł.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. zakończyło także prace inwestycyjne na Osiedlu Bogusław w Jarocinie. Na kwotę 3 mln zł, które zostały tam zainwestowane złożyło się: 1,7 km łącznej długości rur sieci wodociągowej, 1,3 km łącznej długości rur sieci kanalizacyjnej, oraz 1,8 km łącznej długości rur sieci kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków.

 


 

2017-10-31 | Inwestycyjnie w Cielczy
 

W Cielczy uroczyście otwarto gminne inwestycje: drogowe, kanalizacyjne i oświetleniowe. W realizację zadań zainwestowano 3,5 mln zł.

Symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się w dwóch miejscach: na przebudowanej ul. Harcerskiej i przy nowo oświetlonym boisku szkolnym, na którym juniorzy i młodzicy LZS Cielcza rozegrali towarzyskie spotkanie. – Dziś wspólnie z mieszkańcami miejscowości uroczyście przecinaliśmy symboliczne wstęgi na drogach, które poprawią jakość życia mieszkańcom i przy szkolnym boisku, które pięknie oświetlone umożliwia korzystanie z murawy nawet po zmroku – powiedział uczestniczący w uroczystości burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. – Warunki do ćwiczeń piłkarze mają bardzo dobre. Nic dziwnego, że dobra passa seniorów LZS-u Cielcza trwa w najlepsze – podsumował burmistrz.

Inwestycji w Cielczy rzeczywiście było wiele. Wśród nich budowa kanalizacji deszczowej na osiedlu przy ul. Szkolnej, a dokładnie na ulicach: Szkolnej, Harcerskiej, Maratońskiej i Sportowej. Kolejne środki zainwestowano w drogi. Na ul. Harcerskiej i ul. Olimpijskiej pojawiła się nowa nawierzchnia z betonowej kostki brukowej. W ramach inwestycji drogowych przebudowana została także ul. Cmentarna na odcinku od drogi krajowej nr 11 do ul. Nowej. Asfaltowa nawierzchnia położona została także na ul. Nowej. Cielcza wzbogaciła się także o nowy plac zabaw, siłownię zewnętrzną oraz małe boisko przy skrzyżowaniu ul. Nowej i Sienkiewicza.

Gminne inwestycje objęły również oświetlenie miejscowości. Energooszczędne lampy oświetliły plac i boisko szkolne oraz ulice: Sportową, Maratońska i Harcerską. – Realizacja tych zadań to przede wszystkim zasługa Rajmunda Banaszyńskiego, przewodniczącego rady miejskiej, i radnego powiatowego, a przede wszystkim sołtysa Cieczy – Juliana Zegara, którzy od dawna zabiegali o te inwestycje – podkreślił burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Burmistrz zapewnił też, że gmina ma już niezbędne pozwolenia, aby zrealizować oczekiwaną przez mieszkańców gazyfikację miejscowości. – Przesunęło to się w czasie i z tego względu nie mogliśmy przebudować wszystkich dróg na osiedlu, bo trzeba by je w przyszłym roku zniszczyć kładąc gazociąg – wyjaśnił burmistrz. Ale i na nie przyjdzie czas – zapewnił.

 


 

2017-10-31 | Ciświca świętowała
 

Przebudowa ul. Opłotki, Torowej i Wiejskiej w Jarocinie to inwestycje, które zrealizowane zostały w ostatnim czasie na Osiedlu Ciświca w Jarocinie. Obok wykonania zadań drogowych, gmina zainwestowała także w budowę kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego. W piątek mieszkańcy osiedla świętowali zakończenie prac inwestycyjnych.

Ulica Opłotki przebudowana została na długości 665 m od ul. Zakrzewskiej. Tłuczniowo – gruntowa nawierzchnia zamieniona została na nawierzchnię z betonu asfaltowego ze zjazdami na posesje z betonowej kostki brukowej. Ulica jest teraz bezpieczniejsza także po zmroku, ponieważ zamontowano na niej energooszczędne oświetlenie LED-owe.

Także ul. Torowa doczekała się przebudowy. Najpierw zbudowano tam kanalizację deszczową, a potem przebudowo gruntową drogę na nawierzchnię z kostki betonowej. W ten sposób powstał ciąg pieszo-jezdny o długości ok. 350 m i szerokości 5 m wraz ze zjazdami na posesje. Na Torowej zrobiło się też znacznie jaśniej, dzięki zamontowaniu przez Zakład Usług Komunalnych w Jarocinie nowych punktów świetlnych. Miejska spółka łącznie na osiedlu Ciświca zbudowała 38 energooszczędnych lamp ulicznych.

W ramach gminnych inwestycji przebudowana została także ulica Wiejska. Na długości ponad 800 m położono tam asfalt.

Bardzo ważne dla mieszkańców Osiedla Ciświca jest także powstanie chodnika przy ul. Wrocławskiej. Mimo, że nie jest to droga gminna, to o poprawę bezpieczeństwa przy tej ruchliwej ulicy prowadzącej do szkoły, władze gminy Jarocin zabiegały już od dłuższego czasu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystała na argumenty gminy i ku radości mieszkańców chodnik przy ul. Wrocławskiej stał się faktem.

Zdzisław Wojciechowski, przewodniczący Osiedla Ciświca: Torowa to długo oczekiwana przez mieszkańców naszego osiedla inwestycja. Bardzo ważna jest też pobudowana ul. Opłotki. Brakuje tylko 300 m, które połączyłyby ją z ulicą do Ciświcy. Został również położony dywanik asfaltowy na ul. Owsianej, Pszennej i ostatnio położono dywanik asfaltowy na ulicy Wiejskiej. Wykonano II etap ulicy Wybudowanej. Na ulicy Torowej i Opłotki zamontowano nowe energooszczędne LED-owe oświetlenie. Przy Zespole Szkół nr 3 została powstała siłownia zewnętrzna. W krótkim czasie zostanie postawiony nowy przystanek autobusowy na ul. Wrocławskiej. Wiele starań włożył burmistrz Adam Pawlicki w budowę chodników na ulicy Wrocławskiej, co w znacznym stopniu poprawiło bezpieczeństwo uczniów idących do szkoły, za co w imieniu mieszkańców serdecznie dziękuję.

 


 

2017-10-20 | Gospodarka wodno – ściekowa we współpracy z okolicznymi gminami
 

Konsolidacja usług związanych z gospodarką wodną i ściekową na terenie kilku gmin i korzyści z niej płynące to temat debaty, która w ubiegłym tygodniu odbyła się w Jarocinie.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy: miesięcznik „Wodociągi i Kanalizacja” oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie zaprosili przedstawicieli okolicznych samorządów: Jaraczewa, Książa Wielkopolskiego, Kotlina, Nowego Miasta nad Wartą. Na praktycznym przykładzie współpracy gminy Kobylnica i gminy miejskiej w Słupsku zmierzono się z próbą bilansu kosztów i korzyści wynikających z konsolidacji usług wodno – kanalizacyjnych. Przed kilkoma laty Gmina Kobylnica potrzebowała silnego partnera w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, który zagwarantuje rozwój infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Takim partnerem okazały się Wodociągi Słupsk, które jako dobrze rozwinięta spółka zaoferowały bezpieczeństwo dostaw i jakość usług. Podczas spotkania w Jarocinie, Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica podzielił się doświadczeniami ze współpracy z przedsiębiorstwem aglomeracji słupskiej. O korzyściach z konsolidacji usług mówił Andrzej Wojtowicz, prezes zarządu Wodociągi Słupsk.

Przed podobnym dylematem stoi dziś wiele małych gmin, które by sprostać nowej rzeczywistości prawnej szukają rozwiązań dla siebie najkorzystniejszych. Jednym z argumentów przemawiających za konsolidacją jest ten, że już niebawem budowana w ostatnich dekadach infrastruktura będzie wymagać modernizacji. – Nie opłaca się utrzymywać oczyszczalni ścieków dla mniej niż 10 tys. mieszkańców – zaznaczał zastępca burmistrza Jarocina, Witosław Gibasiewicz. Konsolidacja w tej dziedzinie przeniesie ciężar tych inwestycji z gminy na przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, a możliwości jarocińskiego PWiK-u są znacznie większe niż możliwości małych gminnych oczyszczalni.

Już teraz potencjał pracy oczyszczalni w Cielczy jest znacznie większy i nie jest w pełni wykorzystany. Może ona przyjąć dobowo 12,5 tys. m3 ścieków, a przyjmuje 8 tys. – Wiele gmin podpisało listy intencyjne potwierdzające chęć udziału we wspólnym przedsięwzięciu w ramach oddawania osadów do Gminy Jarocin. Otrzymaliśmy dofinansowanie i będziemy budować jedną z najnowocześniejszych w Polsce oczyszczalni, jesteśmy na etapie przetargu, w przyszłym roku przystąpimy do budowy. Wartość naszych możliwości jest zatem jeszcze cenniejsza – przekonywał Remigiusz Nowojewski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie.

Do wspólnej realizacji usług komunalnych zachęcał także burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. – Oczyszczalnia ścieków w Cielczy już niedługo będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju. Stanie się tak, m.in. dzięki wielomilionowemu unijnemu dofinansowaniu, które PWiK pozyskał na jej modernizację – mówił podczas spotkania włodarz Gminy Jarocin. – W dzisiejszych czasach tylko efekt skali przynosi efekty. Jarocin jest tego najlepszym przykładem, jeśli chodzi o temat zagospodarowania odpadów komunalnych, który z sukcesem realizujemy z kilkunastoma samorządami z Wielkopolski – mówił burmistrz Jarocina. Jak podkreślił Adam Pawlicki, Jarocin może zaoferować okolicznym samorządom także efektywną współpracę w zakresie gospodarki wodociągowo – kanalizacyjnej, ponieważ projekt o wartości 250 mln zł, który będzie na terenie gminy realizowany takie efekty gwarantuje.

Zaproszeni do udziału w debacie prawnicy z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy opisali możliwe i sprawdzone modele konsolidacji międzygminnej. Pokazali też konsekwencje dla gmin zmiany Prawa wodnego. Zwrócili uwagę na to, że małe gminne przedsiębiorstwa wod-kan mogą mieć problem, by poradzić sobie w nowej rzeczywistości prawnej, tzn. po wprowadzeniu taryfikatora cen od stycznia 2018 r. Podczas spotkania w Jarocinie poruszono także temat możliwości finansowania przedsięwzięć w gospodarce wodno-ściekowej. Rozwiązania w tym temacie przedstawił Krzysztof Mączkowski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 


 

2017-10-06 | Dobre praktyki Jarocina na łamach „Rzeczpospolitej”
 

O wartej 250 mln zł inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, która realizowana będzie na terenie Gminy Jarocin przeczytać można w dzienniku „Rzeczpospolita”. Przypomnijmy, że realizowany przez naszą spółkę projekt opiera się w dużej mierze o modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy, dzięki czemu stanie się ona jedną z najnowocześniejszych w Polsce. W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu, to tutaj produkowany będzie nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Dodatkowo w ramach projektu na odcinku 2,5 km przebudowany zostanie najstarszy kanał przesyłowy wiodący do oczyszczalni.

Łączny koszt realizacji projektu opiewa na ponad 250 mln złotych. Sporą część środków, bo aż 128 mln zł Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie pozyskało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To drugie co do wielkości dofinansowanie, tuż po Katowicach, w ramach aktualnego konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Biorąc pod uwagę wielkość aglomeracji katowickiej, sukces dużo mniejszego Jarocina jest tym bardziej wyraźny. Umowa pieczętująca dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych została podpisana 11 kwietnia 2017 roku. Zabezpieczenie finansowe realizacji zadania zadeklarowała też gmina Jarocin, która w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym zabezpieczyła na ten cel kwotę 22 mln zł. Pozostałe środki pochodzić będą z pożyczki z NFOŚiGW (50 mln zł) oraz obligacji wyemitowanych przez PWiK jeszcze w 2015r. (10 mln zł).

Zobacz artykuł: tutaj.

 


 

2017-09-13 | Ogłosiliśmy przetarg na jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w kraju
 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie ogłosiło przetarg na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy. – Dzięki realizacji inwestycji nasza oczyszczalnia stanie się jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni w Polsce – mówi Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK.

W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu, to tutaj – w Cielczy produkowany ma być nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Inwestycja jest jednym z zadań ujętych w projekcie „Gospodarka wodno – ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Poza rozbudową oczyszczalni wraz z renowacją i przebudową najstarszego kanału przesyłowego do oczyszczalni o długości 2,5 km projekt zakłada budowę stacji uzdatniania wody w Stefanowie, budowę 17 km nowych sieci kanalizacji sanitarnej, 17 km nowych sieci kanalizacji deszczowej, 20 km nowych sieci wodociągowych oraz wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania obiektami wodociągowo-kanalizacyjnymi.

Realizacja całego projektu opiewa na kwotę ponad 250 mln zł. Wykonanie inwestycji zostanie wsparte środkami unijnymi, pozyskanymi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Termin składania ofert w przetargu wyznaczono na 17 października tego roku. Po tym czasie dowiemy się, kto przedstawił najkorzystniejszą ofertę i będzie realizował tę ogromną inwestycję. Całość inwestycji objętej przetargiem powinna zostać zrealizowana w ciągu 48 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą.

 


 

2017-09-06 | Legenda powróciła do Jarocina
 

W piątek, 1 września dla jarocińskiej publiczności zagrał KULT. I choć przez cały czas padał deszcz, wiernym fanom to wcale nie przeszkadzało, czego dowodem było morze parasoli przed sceną.

Jak na KULT przystało w repertuarze koncertu nie zabrakło kultowych i dobrze znanych publiczności utworów. Ostatni raz KULT zagrał w naszym mieście podczas Jarocin Festiwal 2014, a wcześniej – w roku 2012 świętował u nas 30. urodziny. W tym roku KULT świętuje 35-lecie powstania.

Zanim na scenie pojawił się KULT, zagrała dla nas Cała Góra Barwinków. Koncert był jednym z elementów obchodzonego w tym roku jubileuszu XX-lecia działalności Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego.

Fot. Tomasz Bartkowiak. Więcej zdjęć tutaj.

 


 

2017-09-01 | Pożegnaliśmy lato w muzycznym rytmie
 

Podczas wczorajszego „Największego zakończenia lata w Wielkopolsce” przed jarocińską publicznością wystąpił najpopularniejszy polski DJ – DJ Hazel, który do wspólnego grania zaprosił przyjaciół „po fachu” m.in. z Niemiec i Holandii. Byli z nami: DRUM, CLUBBASSE, ADRIMA, CJ STONE, MATYS, BUENO CLINIC, INSANE.

Lato pożegnaliśmy w rytm muzyki serwowanej przez DJ-ów z europejskiej „pierwszej ligi”, ale także przy prawdziwie letniej pogodzie. Wszystko to stało się wypadkową, tego że przed sceną przez ponad 6 godzin tłumnie bawili się nie tylko jarociniacy. Poza dawką muzycznej energii, nie zabrakło laser show, LED-owych robotów i pokazów z wykorzystaniem ognia.

Koncert był jednym z elementów obchodzonego w tym roku jubileuszu XX-lecia działalności Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego.

Fot. Tomasz Bartkowiak. Więcej zdjęć tutaj.

 


 

2017-08-08 | Lepsza jakość wody dzięki budowie Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie
 

W miniony piątek podpisana została umowa na budowę Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie. Dzięki zastosowaniu w nowym obiekcie technologii zmiękczania wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie dostarczało mieszkańcom wodę nowej, lepszej jakości. Budowa SUW w Stefanowie, której wartość to ponad 9,2 mln zł, to pierwszy kontrakt, który realizowany będzie w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, na który spółka pozyskała 128 mln złotych unijnego dofinansowania. Nowa stacja ma być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Zmiękczanie wody korzyścią dla mieszkańców
W ramach zadania, w miejscu starej stacji uzdatniania wody w Stefanowie zostanie zbudowana nowa, a zastosowana tam technologia zmiękczania wody wpłynie na poprawę jej jakości. Będzie ono oparte na procesie wymiany jonowej, który odbywał się będzie w kolumnach filtracyjnych wypełnionych specjalnymi żywicami jonowymiennymi. Żywice zatrzymywały będą jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. – Dla osiągnięcia zakładanego efektu tylko część wody będzie poddawana zmiękczaniu, a następnie mieszana z pozostałą wodą z układu filtracji – informuje Elżbieta Kostka, członek zarządu PWiK. Dzięki temu do mieszkańców dostarczana będzie woda o twardości 350 mgCaCO3/litr. – Jest to dobra twardość wody dla gospodarstw domowych, przy której woda zachowuje właściwy skład mineralny oraz parametry smakowe a jednocześnie zapewnia najwyższe parametry użytkowe, czyli przede wszystkim eliminację osadów z kamienia, co z kolei przekłada się na mniejsze zużycie detergentów, środków czystości, środków higienicznych, wody czy krótszy czas sprzątania – tłumaczy Elżbieta Kostka.

Twardość wody surowej w Stefanowie oscyluje około 500 mgCaCO3/l, co oznacza, że nastąpi około 30-procentowa redukcja zawartości w niej węglanu wapnia. Biorąc pod uwagę korzyści dostarczania wody o mniejszej twardości w utrzymaniu czystości w łazienkach i kuchniach, nie możemy zapomnieć o aspektach kulinarnych, które przełożą się na przygotowanie smacznych potraw i aromatycznych napojów, a przede wszystkim aspektów zdrowotnych, czyli zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Instalacja będzie miała wydajność 100 m3/h, a docelowo, po wybudowaniu 3 studni głębinowej – 150m3/h. Nowa stacja w Stefanowie będzie także energooszczędna i w pełni zautomatyzowana. – Woda będzie tu dezynfekowana bakteriologicznie za pomocą lampy UV, dzięki czemu ograniczymy dezynfekcję chemiczną do minimum – podkreśla Elżbieta Kostka. Poza tym zastosowane rozwiązania technologiczne będą dawały gwarancję stabilności pracy instalacji, a co za tym idzie – ciągłości dostaw wody do klientów.

 

Wykonawcą konsorcjum z jarocińskim liderem
Umowa na budowę Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie została podpisana 4 sierpnia, a termin jej realizacji określony na 16 miesięcy od dnia jej podpisania. Zgodnie z tymi zapisami, nowa stacja ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum 4 firm, których liderem jest jarocińska firma HYDRO-MARKO Sp. z o.o. Sp. k. Jej partnerami podczas realizacji zadania będą: PTHU Hydro-Marko Maria Pluta w Jarocinie, PRD „Drobud” S.A. w Jarocinie oraz KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o. z Warszawy. – Ubiegaliśmy się o realizację tego zadania w formie przetargu nieograniczonego z najniższą kwotą, a konkurencję mieliśmy z Warszawy, dlatego tym bardziej nas cieszy fakt, że pozyskaliśmy tą inwestycję do realizacji – podkreśla Maria Pluta, prezes zarządu HYDRO-MARKO, które działa od ponad 20 lat na rynku inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i zatrudnia ponad 150 osób. – Specjalizujemy się w tego typu inwestycjach, czego potwierdzeniem są zrealizowane przez nas podobne inwestycje na przykład w Lesznie czy Legnicy – informuje Maria Pluta i dodaje: – Gros pracowników, których zatrudniamy, to są ludzie stąd, mieszkają w tych okolicach i nie ukrywam, że się też cieszą, bo przestaną na jakiś czas wyjeżdżać w delegacje, przestaną żyć na walizkach. – Cieszę się z tego faktu, że to zadanie będzie wykonywane przez konsorcjum, którego liderem jest lokalna firma HYDR-MARKO, wyłoniona w trybie zamówień zgodnym z prawem zamówień publicznych i z przestrzeganiem reguł przetargów międzynarodowych, które były konieczne w przypadku korzystania ze środków z Unii Europejskiej – mówi burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. – Dzięki temu pozyskane przez PWiK pieniądze zostaną podwójnie zainwestowane w gminie Jarocin – powstanie nowa stacja, ale skorzystają również mieszkańcy gminy, zatrudnieni w firmach, które zawiązały to konsorcjum – podkreśla włodarz gminy.

 

Zainwestujemy 250 milionów złotych
Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie z technologią zmiękczania wody realizowana będzie w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Na jego realizację PWiK pozyskał 128 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość tego pierwszego kontraktu to ponad 9,2 mln zł. Poza tym projekt, opiewający łącznie na ponad 250 mln zł, zakłada budowę 17 km nowych sieci kanalizacji sanitarnej, 17 km nowych sieci kanalizacji deszczowej, 20 km nowych sieci wodociągowych, rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy wraz z renowacją i przebudową najstarszego kanału przesyłowego do oczyszczalni o długości 2,5 km oraz wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania obiektami wodociągowo-kanalizacyjnymi. – Przygotowujemy się do realizacji kolejnych zadań w ramach kontraktu. Ogłosiliśmy dwa przetargi – na przebudowę systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej na os. Kopernika w Jarocinie oraz na przebudowę sieci przesyłowej w ul. Poznańskiej w Jarocinie – informuje Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK-u.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina: Składam wyrazy szacunku i podziękowania prezesowi Remigiuszowi Nowojowskiemu, wiceprezes Elżbiecie Kostce oraz załodze PWiK-u, którzy ciężko i w dużym tempie pracowali na to, by pozyskać 128 mln bezzwrotnych środków zewnętrznych na realizację tego historycznego dla gminy Jarocin projektu. To wielki sukces, bo pozyskaliśmy drugą co do wielkości dotację w skali kraju, tuż po aglomeracji katowickiej. Pieniądze udało się pozyskać dzięki determinacji spółki, która złożyła projekt w minionym roku. Już dziś wiadomo, że w kolejnych rozdaniach środków przez NFOŚiGW na tego typu zadania pieniędzy nie starczy dla wszystkich chętnych.

Fot. Tomasz Bartkowiak

 


 

2017-07-25 | Muzyczne zakończenie wakacji
 

Występ najpopularniejszego polskiego DJ i prawdziwej legendy polskiej sceny klubowej, znanego jako „najszybsze ręce Europy” to będzie prawdziwe wydarzenie muzyczne na zakończenie wakacji. Do wspólnego udziału w koncercie w Jarocinie DJ Hazel zaprosił m.in. przyjaciół „po fachu” z Niemiec i Holandii.

Zapraszamy do Jarocina, gdzie za energiczną konsoletą pojawi się jedyny i niepowtarzalny Dj Hazel. Takiej imprezy w Wielkopolsce, na miarę słynnego Sunrise Festiwal w Kołobrzegu, jeszcze nie było! Oprócz energetycznego seta Hazela czekać na Was będzie mnóstwo dodatkowych atrakcji i niespodzianek. Zagrają m.in. DRUM, CLUBBASSE, ADRIMA, CJ STONE, MATYS, BUENO CLINIC, INSANE.

Nie zabraknie pokazu Laser Show, ledowych robotów i innych widowiskowych atrakcji. Koncert odbędzie się 31 sierpnia na polanie przed Pałacem Radolińskich. Bilety w cenie 20 zł dostępne są stacjonarnie w Jarocinie, w Spichlerzu Polskiego Rocka oraz w kasach przed imprezą. Dzieci urodzone w 2005 roku i później nie płacą za bilet, wchodzą za okazaniem legitymacji szkolnej, koniecznie pod opieką osoby pełnoletniej. Bilety online dostępne na portalu biletomat.pl

Koncert jest jednym z elementów obchodzonego w tym roku jubileuszu XX-lecia działalności Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego.

 


 

2017-07-24 | Legendarny KULT i energetyczne Barwinki w Jarocinie
 

Przekrój twórczości i niepowtarzalny koncert zapowiada zespół KULT, który wystąpi w Jarocinie z okazji jubileuszu XX-lecia Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

20-lecie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie zapowiada się bardzo atrakcyjnie. – W stolicy polskiego rocka zagramy po trzyletniej przerwie. Podczas niepowtarzalnego koncertu w tym szczególnym – dla historii polskiego rocka oraz dla nas – miejscu usłyszycie przekrój naszej twórczości… – obiecują na swoim facebookowym profilu członkowie zespołu.

KULT obchodzi w tym roku jubileusz 35-lecia działalności. Pięć lat temu, to właśnie w Jarocinie zespół dał specjalny koncert podczas Jarocin Festiwal, gdzie świętował swoje 30. urodziny. Na repertuar złożyły się wówczas piosenki wybrane przez fanów Kultu. Mamy nadzieję, że i tym razem w Jarocinie nie zabraknie kultowych utworów takich jak „Arahja”, „Krew Boga”, „Do Ani”, „Polska”.

Koncert odbędzie się na polanie przed Pałacem Radolińskich w Jarocinie 1 września, o godz. 21.00. Wcześniej (o godz. 19.30) wystąpi charakteryzująca się rozbudowaną sekcją dętą, energetyczna grupa Cała Góra Barwinków. Zespół działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1997. Należy do wykonawców polskiej sceny ska/reggae, a jej znakiem rozpoznawczym jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta.

Bilety w cenie 20 zł dostępne są on-line na portalu biletomat.pl oraz stacjonarnie w barze klubokawiarni w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Bilety będą też dostępne w kasach przed wejściem na koncert. Sprzedaż wejściówek i opaskowanie w dniu koncertu rozpocznie się od godz. 16:00. Organizatorzy postanowili, że dzieci urodzone w 2005 roku i później na koncert wchodzą bezpłatnie, na podstawie legitymacji szkolnej i koniecznie pod opieką osoby dorosłej.

Zobacz: plakat

 


 

2017-07-19 | Odwadniają podmokłe tereny
 

Trwa budowa kanalizacji deszczowej na osiedlu Ługi w Jarocinie. Inwestycja realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie będzie gotowa pod koniec lipca.

W ramach zadania położonych zostanie łącznie 1300m kanalizacji deszczowej, dzięki której odwodnione zostaną drogi i posesje w terenach bardzo podmokłych i nieprzepuszczalnych – informuje Elżbieta Kostka, wiceprezes Zarządu PWiK. W zadanie zainwestowane zostanie blisko 1.150.000 zł.

Prace realizowane są na ulicach: Kurpiowskiej, Małopolskiej, Śląskiej, Pomorskiej, Mazurskiej i Wielkopolskiej. Wykonawcą zadania jest PRD Drobud S.A.

 


 

2017-07-07 | Elżbieta Kostka wiceprezesem zarządu ds. inwestycji i rozwoju
 

Decyzją Zgromadzenia Wspólników Elżbieta Kostka została wiceprezesem zarządu ds. inwestycji i rozwoju Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie. – Pozyskanie przez PWiK środków na realizację ogromnego projektu z zakresu gospodarki wodno – ściekowej jest równoznaczne z większą odpowiedzialnością, jaka teraz ciąży na zarządzie spółki. To także więcej obowiązków, które dołączyły do już realizowanych przez spółkę milionowych zadań – uzasadnia decyzję burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Elżbieta Kostka związana jest z jarocińskimi wodociągami od 17 lat. Od ponad 15 lat zajmuje się tam inwestycjami, najpierw jako kierownik działu techniczo-inwestycyjnego, a ostatnio jako kierownik jednostki realizującej projekt, który finalnie uzyskał największe w historii dofinansowanie. W ubiegłym roku Elżbieta Kostka kierowała zespołem opracowującym wniosek o dofinansowanie zadań inwestycyjnych wchodzących w skład projektu z funduszu spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w latach 2014 – 2020. Zwieńczeniem pracy zespołu było podpisanie umowy z NFOŚiGW na dofinansowanie projektu kwotą ponad 128 mln zł, wartość całego projektu stanowi kwotę 250 mln zł.

Jarociński projekt opiera się w dużej mierze o modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy, dzięki czemu stanie się ona jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Dodatkowo w ramach projektu na odcinku 2,5 km przebudowany zostanie najstarszy kanał przesyłowy na ul. Poznańskiej wiodący do oczyszczalni w Cielczy. Jednym z istotnych zadań projektowych jest ekologiczna rewitalizacja Starego Miasta i os. Kopernika w Jarocinie. Kolejne zadanie projektowe realizowane będzie w Stefanowie, gdzie w miejscu istniejącej, zbudowana zostanie nowa stacja uzdatniania wody, a zastosowana tam technologia zmiękczania wody wpłynie na poprawę jej jakości. W ramach projektu wdrożony zostanie także inteligentny system zarządzania obiektami wodno-kanalizacyjnymi. – Odważne pomysły wcielone w życie przynoszą sukcesy. Nasza praca nie poszła na marne. Życzę sobie i całej jednostce realizującej projekt – oby udało się przeprowadzić zaplanowane inwestycje, a mieszkańcom by żyło się lepiej, atrakcyjniej i by zaplanowane inwestycje służyły mieszkańcom Gminy Jarocin przez kolejne 100 lat – podkreśla nowa wiceprezes PWiK-u.

Elżbieta Kostka ma 41 lat, urodziła się w Cielczy, ale od 14 lat mieszka w Jarocinie. Ukończyła studia wyższe techniczne na Politechnice Poznańskiej w Poznaniu z tytułem magistra inżyniera na kierunku ochrona środowiska w zakresie ekotechnologii. Swoją wiedzę poszerzała na studiach podyplomowych na Politechnice Poznańskiej w zakresie „Systemy wodociągowe i kanalizacyjne”. Ukończyła także studia podyplomowe na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wydział Finansów i Bankowości w zakresie Zarządzania i Finansów Firmy. W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie rozpoczęła pracę w 2000 roku, najpierw jako referent ds. technicznych w dziale technicznym, później inspektor ds. technicznych i kierownik działu techniczno – inwestycyjnego. W lipcu 2015 roku powierzono jej obowiązki Prokurenta. Przed rokiem została powołana na stanowisko Kierownika Jednostki Realizującej Projekt. 3 lipca 2017r. Zgromadzenie Wspólników powierzyło jej stanowisko wiceprezesa zarządu ds. inwestycji i rozwoju.

 


 

 
2017-06-29 | Kurtyna wodna na rynku
 

Na jarocińskim rynku zamontowana została kurtyna wodna. – Przejście pod bramką rozpylająca wodną mgiełkę to doskonały sposób na schłodzenie organizmu w upalne dni – zachęca burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Kurtyna sprawia szczególną radość dzieciom, które nie ukrywają, że sprawdza się po wysiłku fizycznym. Zakup i montaż kurtyny sfinansowała gminna spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Urządzenie ma czujnik ruchu, wyłącza się automatycznie (jeśli w polu nie ma ruchu) po ok 60 sekundach. – Zamontowanie kurtyny wodnej wiąże się z dużą oszczędnością zużycia wody w porównaniu z dotychczasowym systemem chłodzenia, w przypadku którego woda płynęła z węża strażackiego. Poza tym poprzednie rozwiązanie wymagało zaangażowania strażaków do codziennego włączania i wyłączania systemu – podkreśla Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK-u.

 


 

2017-06-20 | PWiK z certyfikatem „Najwyższa jakość”
 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarocinie wyróżnione zostało certyfikatem Najwyższa Jakość w Ochronie Środowiska. Biznesowym Wyróżnieniem Roku IKAR BIZNESU uhonorowany został prezes zarządu spółki – Remigiusz Nowojewski.

Tytuły, w ramach projektu „Najwyższa Jakość”, przyznaje Wielkopolskie Stowarzyszenie Badań nad Jakością Centrum Badań i Monitorowania Jakości. Kapitule konkursowej przewodniczył prof. dr hab. Wiktor Gabrusewicz, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W ramach przedsięwzięcia nagradzane są przedsiębiorstwa, organizacje i osoby, którym strategia jakości przyniosła sukces. Kapituła konkursowa doceniła ich starania w dziedzinie zarządzania jakością oraz w sferze jakości produktów i usług. Ikary Biznesu trafiły do rąk ich liderów. W sumie wręczonych zostało 16 wyróżnień i nagród.

 


 

2017-05-31 | Stacja Uzdatniania Wody w przetargu
 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie ogłosiło przetarg na zaprojektowanie, budowę i przebudowę stacji uzdatniania wody w Stefanowie. Postępowanie prowadzone jest w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”.

W ramach planowanego przez PWiK zadania, w miejscu starej stacji uzdatniania wody w Stefanowie zostanie zbudowana nowa, a zastosowana tam technologia zmiękczania wody wpłynie na poprawę jej jakości. Jak podkreśla burmistrz Jarocina Adam Pawlicki – Dla mieszkańców najważniejsza jest jakość tego, co dostarczymy po realizacji projektu, czyli przede wszystkim jakość wody, z której wszyscy będą korzystać. W Golinie niedaleko stacji, którą będziemy budować mamy jeden z największych zakładów przetwórstwa mięsnego i ta jakość wody jest najważniejsza.

Nowa Stacja Uzdatniania Wody w Stefanowie ma mieć wydajność 100 m3/h. Docelowo jednak ma zostać przygotowana pod rozbudowę w drugim etapie, by osiągnąć wydajności 150m3/h. Przypomnijmy, że zadanie jest jednym z pięciu realizowanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”, na który PWiK pozyskał 128 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Termin składania ofert upływa 14 czerwca 2017 roku o godz. 11:00.
Szczegółowe informacje tutaj.

 


 

2017-05-11 | Umowa na „Zielony Zakątek” podpisana
 

Dzisiaj podpisana została umowa na zaprojektowanie i budowę dróg z oświetleniem, kanalizacją deszczową i światłowodem na Osiedlu „Zielony Zakątek” w Roszkowie.

Zadanie zostanie zrealizowane przez Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., a także Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. W ramach inwestycji wybudowane zostanie ponad 1300m dróg, 2000m światłowodu, 1200m kanalizacji deszczowej oraz 41 punktów oświetleniowych.

W obecności burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego umowę podpisali przedstawiciele inwestora: Robert Cieślak – prezes JFPK, Remigiusz Nowojewski – prezes PWiK, Marcin Leśniak – prezes ZUK, Hanna Małynicz – członek Zarządu ZUK oraz wykonawcy zadania firmy Drobud S.A., którą reprezentowali członkowie zarządu: Magdalena Rygowska i Tomasz Kulczak.

 


 

2017-04-21 | Zdiagnozują jakość usług komunalnych
 

W ostatnim tygodniu kwietnia ankieterzy Pracowni Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku z Jarocina zapukają do naszych drzwi pytając o zadowolenie z jakości usług oferowanych przez spółki komunalne gminy Jarocin. Zebrane informacje pokażą jednocześnie stopień obciążenia domowych budżetów wydatkami na usługi komunalne.

Pracownia Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku z Jarocina realizuje badanie na zlecenie spółek komunalnych gminy Jarocin. Badanie ma na celu określenie jakość usług komunalnych i stopień obciążeń budżetów gospodarstw domowych, takimi wydatkami jak: dostarczanie zimnej wody i odprowadzanie ścieków, wywóz odpadów komunalnych, komunikacja miejska oraz usługi sportowe, rekreacyjne i hotelarskie. Ankieterzy odwiedzą ponad 700 gospodarstw domowych. Wywiady kwestionariuszowe przeprowadzają ankieterzy, którzy posiadają upoważnienie (oraz identyfikatory) wydane przez Pracownię Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku w Jarocinie. Badanie jest anonimowe, a uzyskane informacje zostaną wykorzystane w postaci zbiorczych zestawień i analiz. Badanie potrwa od poniedziałku 24 kwietnia do niedzieli 30 kwietnia.

– Świadome zarządzanie usługami komunalnymi wymaga wiedzy analitycznej i zarządczej, która pozwoli lepiej spełnić oczekiwania mieszkańców. Przedsięwzięcie pozwoli Zarządom Spółek lepiej rozpoznać i zaspokajać Państwa potrzeby i oczekiwania wobec oferowanych usług komunalnych. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o przychylny udział w badaniu, udzielenie wyczerpujących i szczerych odpowiedzi ankieterom – apeluje burmistrz Adama Pawlicki.

 


 

2017-04-21 | O naszym projekcie w TVP3
 

Burmistrz Adam Pawlicki był gościem magazynu „WIELKOPOLSKA WARTA POZNANIA”. Na antenie TVP 3 Poznań włodarz gminy mówił o innowacyjnym projekcie wykorzystania ścieków i osadów, na realizację którego gminna spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pozyskała 128 mln zł unijnego dofinansowania.

Realizacja projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin” obejmuje 5 zadań, których łączny koszt opiewa na ponad 250 mln złotych. Sporą część środków, bo aż 128 mln zł Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie pozyskało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. – To, co pozostaje po oczyszczeniu ścieków to jest osad pościekowy i w tej chwili większość gmin w Polsce kończy proces na tym, że kompostują to i rozwożą na polach lub do innych celów – podkreślił burmistrz. W oczyszczalni ścieków w Cielczy z osadów pościekowych będzie produkowany nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Więcej w materiale wideo tutaj.

 


 

2017-04-19 | „Zielony Zakątek” po przetargu
 

3 mln zł będzie kosztowała budowa dróg z kanalizacją deszczową, oświetleniem i światłowodem na osiedlu Zielony Zakątek w Roszkowie.

Zadanie pn. „Zaprojektowanie i wybudowanie ulic na Osiedlu Zielony Zakątek w Roszkowie wraz z budową kanalizacji deszczowej, budową oświetlenia ulicznego, budową sieci światłowodowej” zostanie zrealizowane przez trzy gminne spółki: Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., a także Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o.

Spółka JFPK planuje budowę dróg o łącznej długości 1300 mb, w tym około 840 mb z mieszanki mineralno-asfaltowej i około 460 mb z kostki brukowej betonowej. W ramach zadania wykonane zostaną również wjazdy na posesje. Do każdej z nich przyłączony zostanie światłowód. PWiK wykona budowę kanalizacji deszczowej, natomiast ZUK zamontuje oświetlenie uliczne na całej długości dróg.

Finansowanie podzielone zostało pomiędzy jednostki realizujące projekt. JFPK wyasygnuje blisko 2 mln zł, PWiK – ponad 850 tys. zł, a ZUK – ponad 211 tys. zł. Inwestycja ma być zrealizowana do końca października tego roku.

 


 

2017-04-14 | Regionalna oczyszczalnia – najnowocześniejsza w Polsce
 

W Cielczy ma powstać jedna z najnowocześniejszych w Polsce oczyszczalni ścieków. Zastosowana tam innowacyjna technologia umożliwi pozyskiwanie surowców takich jak azot, fosfor i biogaz z wody pościekowej. Oczyszczalnia będzie miała możliwości bezpiecznego dla środowiska zagospodarowania osadów ściekowych wytwarzanych na terenie innych oczyszczalni funkcjonujących w regionie. Możliwość wspólnego zagospodarowania osadów ściekowych była jednym z tematów wczorajszego spotkania wójtów i burmistrzów z okolicznych gmin, którzy mają już doświadczenie we wspólnym zagospodarowaniu odpadów komunalnych pod szyldem Zakładu Gospodarki Odpadami sp. z o.o. w Jarocinie.

Wstępne deklaracje w formie listów intencyjnych, dotyczące współpracy w zakresie zagospodarowania osadów ściekowych podpisały już z Jarocinem gminy: Dominowo, Książ Wielkopolski, Borek Wielkopolski, Chocz, Dobrzyca, Gizałki, Czermin, Krzykosy, Żerków, Nowe Miasto nad Wartą, Kotlin oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Środzie Wlkp. i Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Zaniemyślu. Wspólne działania samorządów wzmocniły starania Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie o pozyskanie dotacji na realizację projektu „Gospodarka wodno – ściekowa w gminie Jarocin”. Modernizacja oczyszczalni jest jednym z pięciu zadań projektowych, których wartość oszacowano na kwotę 250 mln zł. Zadania te byłoby trudne do zrealizowania, gdyby nie bezzwrotna dotacja w wysokości 128 mln zł, którą jarocińska spółka miejska pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas wczorajszego spotkania w Witaszyczkach prezes PWiK, Remigiusz Nowojewski zaprezentował samorządowcom możliwości, jakie po zrealizowaniu inwestycji będzie miała jedna z najnowocześniejszych w Polsce oczyszczalnia ścieków w Cielczy. W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu, to tutaj będzie produkowany nawóz: fosfor, azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Będziemy mogli pozyskiwać około stu kilkudziesięciu kilogramów ton nawozów rocznie. Z osadów powstanie biogaz, z którego będzie produkowany prąd. Dzięki temu 70 proc. kosztów energii na oczyszczalnię ścieków będziemy mieli z własnych zasobów – informuje prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarocinie Remigiusz Nowojewski. Dodaje, że w Europie takich technologii jest niewiele.

 


 

2017-04-13 | Zainwestujemy 250 mln złotych!
 

Unijne dofinansowanie wesprze wartą ćwierć miliarda zł inwestycję, która realizowana będzie na terenie gminy Jarocin. Środki pozyskane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie wpłyną nie tylko na odbudowę gospodarki wodno-ściekowej w gminie Jarocin, ale zainwestowane zostaną w szeroko rozumianą rewitalizację miasta.

Realizacja projektu „Gospodarka wodno – ściekowa w gminie Jarocin” obejmuje 5 zadań, których łączny koszt opiewa na ponad 250 mln złotych. Sporą część środków, bo aż 128 mln zł Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie pozyskało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To drugie co do wielkości dofinansowanie, tuż po Katowicach, w ramach aktualnego konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Biorąc pod uwagę wielkość aglomeracji katowickiej, sukces dużo mniejszego Jarocina jest tym bardziej wyraźny.

Umowa pieczętująca dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych została podpisana 11 kwietnia 2017 roku. Zabezpieczenie finansowe realizacji zadania zadeklarowała też gmina Jarocin, która w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym zabezpieczyła na ten cel kwotę 22 mln zł. Pozostałe środki pochodzić będą z pożyczki z NFOŚiGW (50 mln zł) oraz obligacji wyemitowanych przez PWiK jeszcze w 2015r. (10 mln zł). Projekt, który będziemy realizować w Jarocinie to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku, przedsięwzięcie, jakich w Europie jest niewiele – mówił burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki podczas konferencji zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. 128 mln dotacji, czyli bezzwrotnych środków, to ok. 3 tys. zł na każdego mieszkańca naszej gminy. Na skalę Jarocina to potężna dotacja, bez której nie można by zrealizować zadania o takiej zaawansowanej technologii. Gratuluję całej załodze, bo przy tworzeniu projektu korzystaliśmy z pomocy najlepszych fachowców, doradców. Jestem dumny, że możemy realizować z wami to innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie – podkreślał burmistrz Jarocina.

Jarociński projekt opiera się w dużej mierze o modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy, dzięki czemu stanie się ona jedną z najnowocześniejszych w Polsce. W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu, to tutaj produkowany będzie nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Dodatkowo w ramach projektu na odcinku 2,5 km przebudowany zostanie najstarszy kanał przesyłowy na ul. Poznańskiej wiodący do oczyszczalni w Cielczy.

Jednym z istotnych zadań projektowych jest ekologiczna rewitalizacja Starego Miasta i os. Kopernika w Jarocinie. Ekologiczna rewitalizacja oznacza nic innego, tylko to, że wkopane w ziemię nowe rury, które rozdzielą starą, ogólnospławną kanalizację na kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową, przykryte zostaną nowymi drogami i odbudowaną zielenią miejską. Ogromna inwestycja rewitalizacyjna realizowana będzie w Jarocinie na obszarze 110 ha. W jej ramach powstanie 20 km nowych sieci wodociągowych, 17 km nowych, rozdzielonych sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Niezwykle ważne jest, że w miejscach objętych pracami budowlanymi powstaną nowe nawierzchnie drogowe i odbudowane zostaną tereny zielone.

Kolejne zadanie projektowe realizowane będzie w Stefanowie, gdzie w miejscu istniejącej, zbudowana zostanie nowa stacja uzdatniania wody, a zastosowana tam technologia zmiękczania wody wpłynie na poprawę jej jakości. Dla mieszkańców najważniejsza będzie jakość tego, co dostarczymy po realizacji projektu, czyli przede wszystkim jakość wody, z której wszyscy będą korzystać. W Golinie niedaleko stacji, którą będziemy budować mamy jeden z największych zakładów przetwórstwa mięsnego i ta jakość wody jest najważniejsza – podkreślał burmistrz Adam Pawlicki.

W ramach projektu wdrożony zostanie także inteligentny system zarządzania obiektami wodno-kanalizacyjnymi. Dzięki temu majątek PWiK będzie centralnie zarządzany. Będziemy mogli monitorować sprawność infrastruktury, a to pozwala na szybszy serwis, co zwiększy zadowolenie z usług naszych klientów – podkreślał Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK. Po realizacji tego największego przedsięwzięcia w historii naszego powiatu za kwotę ćwierć miliarda zł, Jarocin będzie miał najnowocześniejszą instalację oczyszczania ścieków, odzysku z surowców z osadów pościekowych i dostawy wody – dodaje prezes PWiK.

Zobacz również: prezentację z projektu [PDF; 31,2 MB]

 


 

2017-02-09 | Wybudują drogi w Roszkowie
 

Jeszcze w tym roku na Osiedlu Zielony Zakątek w Roszkowie powstaną nowe drogi, kanalizacja deszczowa, oświetlenie i sieć światłowodowa. To ostatni etap przygotowania osiedla pod zabudowę.

Działki położone na Osiedlu Zielony Zakątek szybko znalazły właścicieli. Do ich kupna przyciągnęły przede wszystkim atrakcyjna cena oraz fakt, że teren posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a każda działka została wcześniej uzbrojona. W zacisznym miejscu, położonym w pobliżu Zalewu Roszkowskiego, a jednocześnie tylko 4 km od centrum Jarocina wcześniej wybudowano plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej i miejsce na ognisko, czyli tzw. „Złote piaski”. Końcowym etapem przygotowania osiedla pod zabudowę jest budowa dróg z kanalizacją deszczową, oświetleniem i siecią światłowodową.

Inwestycja realizowana będzie we współpracy Jarocińskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. oraz Zakładu Usług Komunalnych sp. z o.o. w Jarocinie. Instytucje te ogłoszą wspólny przetarg, dzięki czemu koszty związane z procedurą wyłonienia wykonawcy będą niższe. Łączny koszt wykonania zadania opiewa na kwotę ponad 3 mln zł. JFPK wyasygnuje blisko 2 mln zł, PWiK – ponad 860 tys. zł tys. zł, a ZUK – ponad 200 tys. zł. Wszystkie prace projektowo – budowlane mają być wykonane jeszcze w tym roku.

 


 

2017-02-01 | Inwestycje PWiK-u za blisko 8 milionów złotych
 

Ponad 7,8 mln zł to koszt czterech inwestycji realizowanych obecnie przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Gminna spółka buduje kanalizację sanitarną w Radlinie, deszczówkę przy ul. Piaskowej w Witaszycach i ul. Szkolnej w Cielczy. W Roszkowie, poza budową kanalizacji deszczowej, trwa modernizacja wodociągu. W ramach zadań powstanie ponad 11 km nowej sieci – wodnej i kanalizacyjnej.

W ramach drugiego, i zarazem ostatniego, etapu kanalizowania Radlina wybudowane zostaną ponad 4 kilometry sieci sanitarnej wraz przyłączami. Integralną częścią inwestycji są 4 przepompownie ścieków, w tym jedna przydomowa. Koszt tej inwestycji to blisko 1,7 mln zł.

Przy ul. Piaskowej w Witaszycach oraz przy ul. Szkolnej w Cielczy powstaną po 2 kilometry kanalizacji deszczowej. Łączny koszt realizacji tych inwestycji to kolejne 3 mln zł. W przypadku obu inwestycji następnym etapem prac będzie budowa nowych nawierzchni ulic oraz LED-owego oświetlenia. Inwestycje te sfinansują odpowiednio – gmina Jarocin oraz gminna spółka Zakład Usług Komunalnych.

PWiK realizuje także przebudowę wodociągu i budowę deszczówki w głównej ulicy w Roszkowie. W ramach prac, których koszt to 3,1 mln zł, powstanie 1,8 km sieci wodociągowej oraz 1,3 km kanalizacji deszczowej. Prace związane z realizacją tych inwestycji rozpoczęły się jeszcze w roku 2016. – Chwilowo prace zostały wstrzymane ze względu na warunki pogodowe. Jak tylko będzie to możliwe, zostaną wznowione – informuje Remigiusz Nowojewski, prezes spółki PWiK.

Prace w Roszkowie oraz Witaszycach PWiK realizuje ze środków własnych. Inwestycje w Radlinie i Cielczy zostaną sfinansowane częściowo ze środków własnych przedsiębiorstwa oraz – z preferencyjnych pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Wykonawcą inwestycji jest, wyłoniona w ramach przetargu, jarocińska firma Drobud.

 


 

2017-01-31 | Wilczyniec z kanalizacją sanitarną
 

Tuż przed końcem ubiegłego roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę kanalizacji sanitarnej w Wilczyńcu. W ramach inwestycji powstały ponad 3 kilometry sieci wraz z przyłączami.

Koszt budowy kanalizacji sanitarnej w Wilczyńcu to ponad 1,3 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PWiK-u oraz z preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W jej ramach powstały ponad 3 km sieci, 15 przyłączy oraz 4 przepompownie. Wykonawcą inwestycji była jarocińska firma Drobud.

Wilczyniec był jedną z ostatnich wsi gminy Jarocin, która nie była skanalizowana. – Obecnie do skanalizowania pozostała Dąbrowa. Na realizację inwestycji chcemy pozyskać środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jeśli to się uda, to prace mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku – informuje Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK.

Po realizacji inwestycji w Wilczyńcu procent skanalizowania terenu gminy Jarocin wynosi blisko 97%. Do skanalizowania, poza Dąbrową, pozostały jedynie pojedyncze nieruchomości, położone w znacznych odległościach od istniejącej sieci.