Ekologia z rockiem i półmaratonem

Przedostatni festyn zrealizowany w ramach cyklu imprez promujących projekt „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin” gościł w minioną niedzielę na terenie przestronnych obiektów Jarocin Sport. Było ekologicznie, ale też sportowo i rockowo, bo obok „pewikowskiego” festynu odbywał się tu półmaraton RockRun zakończony koncertem Sebastiana Riedla i zespołu Cree.

Jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, od blisko trzech miesięcy, na uczestników festynów PWiK-u, w każdym tygodniu czeka wiele atrakcji. Darmowe animacje dla dzieci, szaleństwa na dmuchanych zamkach, występy magika i szczudlarza – to tylko niektóre z nich, bo jak się okazało, tym razem śmiałkowie mogli spróbować też np. lotu balonem na uwięzi. Chętnych do podziwiania panoramy Jarocina było wielu.

W trakcie niedzielnego festynu, na stoisku PWiK-u można było uzyskać wszelkie informacje na temat inwestycji realizowanych przez spółkę oraz dowiedzieć się więcej o bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Na dzieci, które odpowiedziały prawidłowo na pytania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej czekały atrakcyjne nagrody.

Tradycyjnie już autokar Jarocińskich Linii Autobusowych zawiózł chętnych mieszkańców i gości festynu do Cielczy, a potem do Stefanowa, gdzie realizowane są dwie, z pięciu, inwestycji wykonywanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”. W Cielczy budowana jest jedna z najnowocześniejszych w Europie stacji odzysku surowców, w której z osadów pościekowych wytwarzany będzie nawóz i biogaz. Na ukończeniu są prace w Stefanowie. Tam rozbudowywana jest stacja uzdatniania wody, która poprawi jakość wody jeszcze w tym roku.

Podczas objazdu można było dowiedzieć się także jaki jest stan zaawansowania prac przy realizacji pozostałych inwestycji projektowych. PWiK przebudowuje najstarszy kanał przesyłowy w Jarocinie oraz rozdziela kanalizację ogólnospławną na deszczową i sanitarną na Osiedlu Kopernika, a już wkrótce także w Śródmieściu Jarocina. Przebudowa sieci obejmuje także odbudowę dróg i chodników oraz zieleni w mieście, co podnosi wartość tych inwestycji.

Inwestycje zyskały uznanie fachowców i zostały dofinansowane unijną dotacją w wysokości 128 mln zł. Przy realizacji wszystkich zadań projektowych, w gminie Jarocin zainwestowane zostanie ponad 250 mln zł. To ogromy sukces, tym większy, że rozmach inwestycji, które zdecydowanie poprawią standard życia mieszkańców, nie wiąże się dla mieszkańców ze wzrostem dla nich opłat za wodę i ścieki.

Kolejny, a zarazem ostatni z cyklu pikników projektowych odbędzie się na Osiedlu Kopernika w Jarocinie. Tam rozpoczęła się już realizacja przebudowy sieci kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną. Poza walorami ekologicznymi, inwestycja przyniesie znaczne oszczędności wynikające z utrzymania sieci.