Wczoraj podpisana została umowa na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy. Historyczny moment został przypieczętowany zasadzeniem symbolicznego drzewka, które jest wyrazem troski o lepsze i czystsze środowisko.
Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cielczy jest jednym z zadań ujętych w projekcie „Gospodarka wodno – ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Łączny koszt realizacji wszystkich zadań projektowych opiewa na kwotę blisko ćwierć miliarda złotych. Inwestycja w Cielczy jest najpotężniejszym z sześciu przedsięwzięć i jednocześnie najbardziej nowatorskim. W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu, to tutaj produkowany ma być nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Koszt modernizacji i rozbudowy oczyszczalni oszacowano na kwotę ok. 115 mln zł. Wykonawcą zadania będzie, wyłoniona w wyniku przetargu, spółka CONTROL PROCESS EPC Environmental Protection 3. – Krakowska firma zatrudnia 1300 osób, posiada doświadczenie w realizacji inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej – podkreśla prezes PWiK, Remigiusz Nowojewski. Budowa stacji odzysku surowców w Cielczy będzie jednak – i dla tak doświadczonej spółki – nie lada wyzwaniem. – To przedsięwzięcie jest czymś, co wyprzedza nasze czasy. Pan burmistrz popatrzył dwa kroki do przodu w stosunku do takich miast jak Kraków, z którego pochodzę czy Warszawa – tam takich instalacji nie ma. Dziękuję za możliwość uczestnictwa w takim nowatorskim procesie – mówił podczas uroczystości w Cielczy, wiceprezes spółki Control Process – Tomasz Wiatr.
Wykonawca ma na realizację zadania 22 miesiące. – W tym czasie wszystkie obiekty na terenie naszej oczyszczalni zostaną zmodernizowane, co spowoduje, że w efekcie będą energooszczędne – mówił prezes PWiK. – To wielki sukces nas wszystkich: od prezesów i pracowników spółki, poprzez radnych, specjalistów, którzy współpracowali przy opracowaniu tego projektu, wespół ze strukturami państwa – Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dostrzegł wartość naszego projektu przyznając unijne dofinansowanie – podkreślał burmistrz. – To wielki sukces mieszkańców, bo mimo, tak dużej inwestycji, w najbliższych latach, nie będą musieli płacić więcej za wodę i ścieki – dodał burmistrz Jarocina.
W imieniu inwestora – Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie umowę podpisali: prezes PWiK – Remigiusz Nowojewski i wiceprezes – Elżbieta Kostka. W imieniu Control Process podpis pod dokumentem złożył Tomasz Wiatr – wiceprezes zarządu spółki. Historyczny moment został przypieczętowany zasadzeniem symbolicznego drzewka, które będzie przypominało o trosce jarocińskiego samorządu o lepsze, bardziej czyste środowisko.
Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina:
To dzień wyjątkowy w tej części Europy. Rozpoczynamy realizację inwestycji niezwykle ważnej dla mieszkańców naszego regionu. Przez wiele lat podejmowaliśmy szereg działań, szukaliśmy rozwiązań i źródeł finansowania dla tej inwestycji, która nie jest inwestycją tanią. A że nie boimy się wyzwań, to sięgnęliśmy po nowoczesne technologie stosowane tylko w kilku miejscach na świecie, m.in. w Kanadzie. Zespół Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie opracował bardzo dobry projekt, zawierający prekursorskie rozwiązania z zakresu ochrony środowiska. Zostały one zauważane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jarociński projekt otrzymał dofinansowanie unijne, które pozwoli na realizację tego ogromnego przedsięwzięcia. Bardzo się cieszę, bo wpłynie to na poprawę komfortu życia naszych mieszkańców.